انواع هواکش و فن تهویه را بشناسید

هواکش پارت الکتریک-Part Electric

از جمله نیازهای اساسی هر فرد استشمام هوایی پاک و بدون هرگونه آلودگی است. گاهی مواقع وجود بویی بد و غیرقابل تحمل در محیط خانه، به حدی سرسام‌آور می‌رسد و باعث آزار افراد می‌شود. محیط داخل دستشویی نیز به دلیل آلودگی‌ های زیاد موجود در آن به تهویه و پاکسازی پیوسته نیاز دارد. امروزه با تولید انواع هواکش‌ ها و فن‌ های تهویه‌ ی هوا این مشکلات تا حد زیادی حل شده است. این محصولات توانایی تصفیه و جابه‌جا کردن هوای آلوده‌ی داخل یک محیط که می‌تواند به دلایل مختلف از جمله گاز گرفتگی، وجود دود و آلودگی‌های دیگر ایجاد شده باشد را دارد و با رفع این آلودگی‌ها، هوایی تمیز و پاک را در محیط ایجاد می‌کند. هم چنین در کارخانه‌های مختلف و کارگاه‌های فعال در زمینه‌ی صنایع گوناگون، به دلیل انجام کار با مواد صنعتی مختلف برای تصویه‌ی هوای موجود در محیط و پاکسازی آن به هواکش نیاز است.

هواکش پارت الکتریک Part Electric
(Air Ventilation Fan)
هواکش پارت الکتریک Part Electric

انواع هواکش و فن

هواکش‌ ها و فن‌ های هوا در محوطه‌های گوناگونی بکار می‌روند و به همین دلیل در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. بطور کلی کارایی و عملکرد این محصولات تقریبا به یک شکل بوده و جهت پاکسازی هوا استفاده می‌شوند؛ اما می‌توان گفت، تفاوت این محصولات پاکسازی هوا در محیطی است که از آن‌ها استفاده می‌شود‌. از انواع مختلف هواکش می‌توان به نوع خانگی اشاره کرد. همچنین از انواع دیگر این محصول مهم و کاربردی باید به نوع صنعتی، نوع مکنده، دمنده، بی‌صدا، سقفی، ضد آب و همچنین نوع کاربردی آن برای پاکسازی هوای داخل لوله‌ها که به نام لوله‌ای شناخته می‌شود اشاره کرد. در ادامه به کارایی هر یک از این محصولات اشاره می‌کنیم.

هواکش پارت الکتریک:

هواکش صنعتی

از جمله انواع هواکش ها، می‌توان به هواکش‌ های صنعتی اشاره کرد. شاید بنظر برسد که به دلیل سر بسته بودن کارگاه‌های صنعتی، هوای داخل محوطه‌ی این کارگاه ‌ها از آلودگی‌ های خارجی پاک می‌باشد؛ باید گفت که در واقع به دلیل بکارگیری ابزار و مواد صنعتی مختلف و همچنین انجام بعضی از فرایندهای شیمیایی در صنایع خاص، هوای داخل چنین کارگاه‌هایی به پاکسازی بیشتری نسبت به محوطه‌های دیگر نیاز دارد. برای پاکسازی هوای داخل این محوطه‌ها از هر گونه آلودگی، می‌توان از دو نوع محصول پاکسازی هوای صنعتی استفاده کرد. در واقع این محصول را در دسته‌های بزرگ و کوچک در نظر می‌گیرند. همچنین باید اشاره کرد که هواکش صنعتی باعث تنظیم دمای محوطه‌ها و کارگاه‌ های صنعتی می‌شود.

استفاده از هواکش صنعتی در کارگاه ها
برای پاکسازی هوای محوطه‌ و کارگاه‌ها از هواکش صنعتی استفاده می‌شود

هواکش خانگی

از جمله پرکاربردترین محصولات پاکسازی هوا می‌توان به هواکشخانگی اشاره کرد که در محوطه‌ های گوناگونی استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع محصول می‌توان بهداشت محیط را نیز تا حد زیادی بالا برد؛ چرا که داشتن هوایی پاک و بدور از آلودگی برای هر محوطه‌ای لازم می‌باشد. از هواکش در محوطه‌های مسکونی و همچنین شرکت‌ها و مراکز تجاری نیز استفاده می‌شود. هواکش خانگی دارای سیستمی با عملکرد مکندگی می‌باشد و از این طریق، اقدام به پاکسازی هوای آلوده‌ی موجود در فضا‌های یاد شده می‌کند. برای ساخت این محصول، قطعات و فن ‌های محوری بکار می‌رود. همچنین نسبت به هواکش صنعتی، ابعاد کوچکتری برای ساخت آن در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از هواکش خانگی در مجتمع های مسکونی و تجاری
از هواکش خانگی در مجتمع‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.

هواکش مکنده

از جمله انواع هواکش و فن می‌توان به نوع مکنده اشاره کرد که همانطور که از نام آن پیداست، با بکارگیری روشی خاص اقدام به مکش هوای آلوده موجود در محیط می‌کند. به معنای دیگر، هواکش مکنده هوای آلوده‌ای که در یک محیط قرار دارد را به داخل خود مکیده و بعد از پاکسازی، هوای تمیز و قابل استشمام را در داخل محیط تخلیه می‌کند‌. از این نوع محصول بیشتر برای پاکسازی هوای داخل محیط‌ های صنعتی استفاده می‌شود‌ و به نوعی این محصولات، برای خنک کردن هوای داخل کارگاه‌ های صنعتی نیز استفاده می‌شود. در واقع هواکش مکنده هوای پاکیزه را در محیط به گردش در می‌آورد.

هواکش مکنده
هواکش مکنده، هوای تمیز را در داخل محوطه‌ به گردش در می‌آورد

هواکش دمنده

نوع دیگری از هواکش ها، هواکش دمنده است. عملکرد این محصول به شکلی است که، هوا را در یک نقطه‌ی خاص از محیط به چرخش در آورده و هوای پاکیزه ایجاد می‌کند. هواکش دستشویی، از جمله نمونه‌های این محصول به شمار می‌رود که کاربرد بسیار مفیدی در تهویه توالت و هوای داخل آن دارد. علاوه بر آن استفاده از این محصول در صنایع بسیار زیاد است و مانند هواکش مکنده، این نوع نیز به شکلی توانایی خنک کردن محیط ‌های صنعتی را دارد. از این محصول در ساخت لوازم برقی مثل یخچال و یا ماکروویو استفاده می‌شود. تنها تفاوت ای هواکش با نوع مکنده، در چگونگی به گردش درآوردن و تهویه‌ هوا می‌باشد.

استفاده از هواکش دمنده در ماکروویو و یخچال
هواکش دمنده در ساخت ماکروویو و یخچال بکار می‌رود

هواکش بی ‌صدا

این نوع محصول در واقع از انواع جدید هواکش‌ ها به شمار می‌رود و همانطور که از نام آن پیداست، بیشتر برای استفاده در محوطه ‌های ساکت و مکان‌هایی که باید سکوت در آن برقرار باشد، از این محصول استفاده می‌شود. البته بیان این نکته واجب است که، صدای تولید شده به وسیله‌ی هواکش بی صدا بطور کلی حذف شده است واز طریق عایق‌ بندی قطعات این محصول، صدای تولید شده توسط آن تا حد قابل ملاحظه‌ای کم می‌شود. این محصول، به دلیل عایق‌بندی قطعات بکار رفته در آن از طول عمر بالایی برخوردار است. از انواع مختلف آن می‌توان به نوع پروانه‌ای و کانالی اشاره کرد. همچنین می‌توان ازهواکش بی صدا در محیط‌هایی مثل بیمارستان‌ها، مساجد، پاساژ‌ها و مراکز خرید و همچنین رستوران و کافی شاپ‌ها استفاده کرد.

استفاده از هواکش بی صدا برای محیط هایی مثل بیمارستان
هواکش بی‌صدا برای محیط‌ هایی مثل بیمارستان و رستوران بسیار مناسب است

هواکش سقفی

نوع سقفی از جمله هواکش هایی ا است که به شکل گسترده‌ای توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این محصول ظاهر خاصی ندارد و هر نوع از هواکش ‌هایی را که روی سقف نصب می‌شود را، می‌توان یک نوع سقفی دانست. در واقع این نوع از محصولات به دلیل این که روی سقف نصب می‌شوند، می‌توانند مساحت بیشتری از یک محیط را پوشش داده و هوای بیشتری را تهویه کنند. هواکش آشپزخانه و هواکش سرویس بهداشتی از جمله انواع محصولات تهویه هوای سقفی هستند. همچنین از این نوع فن تهویه می‌توان در بیمارستان‌ها، کارگاه‌های صنعتی، مجتمع‌های تجاری و مسکونی، پارکینگ‌ها و همچنین مراکز خرید نیز استفاده کرد.

هواکش سقفی
هر نوع از هواکش‌ها که بتوان بر روی سقف وصل کرد در دسته‌ی سقفی قرار می‌گیرد

هواکش ضد آب

استفاده از انواع مختلف هواکش در تمامی محیط‌ها جایز نیست. برای مثال، در بعضی از محیط‌ها مثل استخر، حمام و دستشویی، به دلیل وجود رطوبت و مصرف آب زیاد باید از هواکشی استفاده شود که نسبت به مواد مرطوب و آب حساس نبوده و عملکرد آن‌ها دچار مشکل نشود. به همین دلیل، در چنین محیط‌هایی بهتر است که از هواکش ضد آب استفاده شود. همچنین استفاده از این نوع محصول برای هدایت رطوبت موجود در هوای محیط‌های مرطوب مثل حمام و دستشویی لازم است؛ چرا که باقی ماندن رطوبت بعد از مدت طولانی در چنین فضاهایی، ممکن است باعث ایجاد قارچ و آلودگی‌ های دیگر شود.

هواکش ضد آب
از هواکش ضد آب در استخر، حمام و دستشویی استفاده می‌شود

هواکش لوله ‌ای

نوع لوله ‌ای، از جمله انواع بی‌ صدای محصولات تهویه‌ ی هوا است که در محیط‌های مثل دستشویی و برای پاکسازی هوای داخل این محیط‌ و بالا رفتن کیفیت هوا در آن استفاده می‌شود. بکارگیری این محصول باعث می‌شود که از رشد قارچ، آلودگی‌ها و بوی بد در داخل سرویس‌های بهداشتی جلوگیری شود. بطور کلی، هواکش لوله ای در دسته‌ی محصولات بی ‌صدا و ضد آب قرار می‌گیرد.

هواکش لوله ای
هواکش لوله‌ای در دسته‌ی هواکش ‌های بی ‌صدا و ضدآب قرار می‌گیرد

ویژگی‌ های بهترین هواکش

بطور کلی، عملکرد تمامی محصولات تهویه هوا به یک شکل بوده و همگی در راستای پاکسازی هوای داخل یک فضا از آلودگی و بوی بد عمل می‌کنند. انواع هواکش‌ های خانگی و صنعتی برای تهویه‌ هوای محیط، بالا بردن کیفیت بهداشت و پاکیزگی محیط و همچنین تنفس بهتر افراد در یک محیط می‌شود. از نوع خانگی هواکش ها در مجتمع‌ های مسکونی و تجاری و از هواکش صنعتی، در کارخانه‌ها و کارگاه‌ های فعال در صنایع مختلف استفاده می‌شود. باید اشاره کرد که ابعاد نوع خانگی کوچکتر از نوع صنعتی این محصول می‌باشد‌. تولید صدای کم و عملکرد خوب در بهبود کیفیت هوا، از جمله ویژگی‌هایی است که عملکرد این محصولات را بهتر می‌کند.

نتیجه‌گیری

هواکش ها برای تهویه‌ هوای داخل محیط‌های مختلف و از بین بردن آلودگی های محیط استفاده می شود که در این مقاله به توضیحات کاملی در مورد انواع هواکش ها و کارکرد هرکدام پرداختیم. از جمله بهترین هواکش‌ ها می‌توان به انواع بی‌ صدا و ضدآب اشاره کرد که در محوطه‌ های گوناگونی مثل استخر، مراکز خرید و پاساژ‌ها، بیمارستان‌ و آزمایشگاه‌ ها و همچنین رستوران و کافه‌ها به کار می‌روند.