تاریخچه فیوز, انواع مختلف فیوز و کاربردهای انواع فیوز ها

انواع مختلف فیوز


در این مقاله با انواع فیوزها از جمله فیوزهای صنعتی، فیوز کارتریج، فشنگی و… به طور کامل آشنا می شوید. ابتدا به تاریخچه انواع فیوز الکترونیکی می پردازیم. تاریخچه فیوز را می توان این گونه شرح داد: یک فیزیکدان فرانسوی به نامBreguet به خاطر تلاش هایش در روزهای آغازین تلگراف مشهور بود. وی پیشنهاد بهره برداری از بخشی کاهش یافته ازرساناها را برای محافظت ازایستگاه های تلگراف در برابر لامپ های روشنایی از ذوب شدن ارائه دادو نیز پیشنهاد داد سیم های باریک تر از تجهیزاتی که در طول سیم کشی ساختمان قرار دارند محافظت کنند. در سال ۱۸۶۴ ، ساز و کار روشنایی و تلگراف با استفاده از انواع ملزومات و سیم های فیوز محافظت می شدند. سرانجام در سال ۱۸۹۰، توماس الوا ادیسون فیوز را به عنوان یک المنت درسیستم توزیع برق خود به ثبت رساند.

انواع فیوزها و کاربردها 

در زمینه الکترونیک، فیوز یک وسیله ضروری است که درمدارهای الکتریکی مختلف برای محافظت از جریان برق اضافه از آن استفاده می شود. فیوز یک نوار یا یک سیم فلزی است که وقتی جریان  برق سنگین می شود با ذوب شدن، مدار دستگاه را باز می کندو باید مجدداً بر اساس نوع آن دوباره تنظیم یا جایگزین شود. در واقع همیشه خیلی خلاصه می گوییم فیوز،  وسیله را از برق جدا می کند.

یک نوع فیوز

در واقع فیوز یکی از عناوین پرکاربرد در عرصه برق و الکترونیک است و طیف وسیعی از قطعات با کاربرد مشترک را شامل می‌شود. اساساً هر قطعه حفاظتی که مدار را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی حفاظت کند را می‌توان یک فیوز در نظر گرفت. فیوزها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که اگر جریانی بیش از جریان تعیین‌شده مدار از آن‌ها عبور کند، قطعی رخ داده و این از آسیب دیدن سایر اجزای مدار ممانعت می‌کند. پس کاربرد فیوز برق در بخش‌های محافظتی بوده و به شکلی است که حفظ سلامت مدار در برابر شوک الکتریکی را تضمین می‌کند. البته انواع فیوز برق بسته به تفاوت‌های ساختاری ممکن است به شکل تخصصی تفاوت داشته باشند؛ مثلاً کاربرد فیوزی از یک نوع خاص در قطع سریع برق است و دیگری در قطع نرم و ملایم آن.

اغلب واژه فیوز یادآور گونه مینیاتوری آن است
اغلب واژه فیوز یادآور گونه مینیاتوری آن است

چرا ما به فیوز احتیاج داریم؟

از این قطعه برای جلوگیری از آسیب وسایل در برابر جریان قوی برق یا ولتاژ بالا استفاده می کنیم. اگر از این وسیله در منازل استفاده کنیم خطاهای الکتریکی  در سیم کشی رخ نمی دهند و وسایل خانه بدلیل سوختن سیم ها از بین نمی روند. وقتی که فیوز می سوزد یا اصطلاحاً می پرد ، یک جرقه ناگهانی اتفاق می افتد که ممکن است باعث آسیب لوازم منزل شود. به همین دلیل است که ما به انواع مختلفی از آن نیاز داریم تا از لوازم منزل خود در برابر آسیب محافظت کنیم.

اصول کار

اصل کار این وسیله در واقع “گرمایش بر اثر جریان برق” است.  فیوز از یک  نوار باریک یا سیم فلزی به نازکی نخ ساخته شده است. اتصال آن در یک مدار الکتریکی همیشه به صورت سری است.

وقتی جریان برق قوی در مدار به واسطه یک موج قوی جریان برق  تولید می شود، المنت ذوب می شود و مدار را باز می کند. جریان برق قوی ممکن است منجر به نابودی آنشده و از وسیله محافظت می شود.

فیوز بصورت سری در مدار قرار می گیرد

این قطعه را می توان با مدل جدیدی که امتیازات مناسبی دارد جایگزین کرد. فیوز می تواند با عناصری نظیر مس، روی، آلومینیوم و نقره طراحی شود. این وسیله مانند یک قطع کننده مدار در مواقع بروز یک خطای ناگهانی، مدار را قطع می کند.

انتخاب فیوز را می توان با محاسبه رتبه آن بوسیله فرمول زیر انجام داد:

۱٫۲۵ * ( (ولت) ولتاژ / (وات) توان ) = رتبه فیوز

فیوز را انتخاب کنید

ولتاژ (بر حسب ولت) و توان (بر حسب وات) مربوط به وسیله را یادداشت کنید

رتبه را محاسبه کنید

پس از اینکه نتیجه را محاسبه کردید، از فیوزی با حداکثر امتیاز استفاده کنید. به عنوان مثال اگر نتیجه محاسبه ۶٫۶۸۹ آمپر شد، از مدل۸ آمپر استفاده کنید.

انواع مختلف

فیوز ها بر اساس کاربردشان یعنی نوعAC و نوع DC به چندین نوع تقسیم می شوند. باز هم این فیوزهابه چندین نوع، طبقه بندی می شوند. نمودار زیر انواع فیوزهای برقی را بر اساس نوع AC و نوع DC نمایش می دهد.

نمودار انواع مختلف فیوز
نمودار انواع مختلف فیوز


فیوزهای DC

فیوز های DC از نظر اندازه عالی هستند  و منبع تغذیه DC ولتاژ ثابتی بالاتر از صفر دارد.  بنابراین حذف کردن یا غیر فعال کردن مدار دشوار است. احتمال ایجاد قوس الکتریکی بین سیم های ذوب شده وجود دارد، برای غلبه بر این مشکل الکترودها در فواصل مناسب تری قرار گرفته اند. به همین دلیل انداره مدلهای DC بزرگ تر است.

فیوز DC
فیوز DC


فیوزهای AC

فیوزAC از نظر اندازه باریک تر است و در هر ثانیه بین پایین ترین و بالاترین میزان، ۵۰ تا ۶۰ بار نوسان دارد. بنابراین هیچ امکانی برای ایجاد قوس الکتریکی وجود ندارد. به همین علت می توان آنها را در اندازه های کوچکی جا داد. علاوه بر این مدلAC به دو بخش HV و LV طبقه بندی می شوند. در اینجا HV وLV نمایانگر ولتاژ بالا و ولتاژ پایین هستند.

فیوز AC
فیوز AC


فیوزهای LV

فیوزهای ولتاژ پایین به پنج دسته تقسیم می شوند. از جمله : قابل بازیابی (rewirable)، کارتریج، حذف تصادفی (dropout)، ضربه ای (striker) و سوئیچ.

فیوزهای قابل بازیابی (rewirable)

مدلهایقابل بازیابی،فیوزهای LV هستند که تقریباً در کاربردهای کوچک مانند سیم کشی در خانه، صنایع در مقیاس کوچک وکاربردهایی که با جریان ضعیف کار می کنند، استفاده می شوند. این نوع فیوزها شامل دو قسمت اساسی است یکی پایه فیوز که دارای دو پایانه استمانند ورودی و خروجی. به طور کلی  این بخشاز جنس چینی(پرسلن) ساخته شده است. سمت دیگر این فیوزیک حاملاست کهالمنت اصلیرا در بر می گیرد.این المنتاز آلومینیوم ، مس، قلع و سرب ساخته شده است. مهمترین مزیت یک حاملاین است که ما می توانیمبه سادگیبدون خطر شوک، آن را از پایه فیوز،  وصل و یا جدا کنیم. از آنجا که این قطعهبه دلیل جریان قوی برق آسیب دیده است، پس از آنبه راحتی می توان حامل را حذف کرده و سیم فیوز را جایگزین کنیم.

فیوز قابل بازیابی
فیوز قابل بازیابی


فیوز کارتریج

فیوزهای مدل کارتریج بصورت کاملا بسته و شامل یک کانتکت فلزی هستند. کاربردهای این نوع عمدتاً شامل ولتاژ پائین (LV)، ولتاژ بالا (HV) و مدلهای کوچک است.مجدداً این نوع فیزها به دو دسته تقسیم می شوند. نوع D و نوع Link.

فیوز کارتریج
فیوز کارتریج


فیوز کارتریج نوع D

این نوع فیوز از کارتریج، پایهفیوز، حلقه آداپتور و سرپوش تشکیل شده است.  پایه شامل سرپوش است که همراه با اجزای فیوزتوسط کارتریجی که از یک حلقه آداپتور استفاده می کند، بسته بندی شده است. اتصال مدار هنگامیکه خم کارتریج به کنداکتور متصل می شود، قطع می شود.

فیوز کارتریج نوع D
فیوز کارتریج نوع D


فیوز کارتریج نوع Link

این نوع به نام های HRC ( ظرفیت قطع بالا) یا BSنیز شناخته می شود. در این نوع، روند جاری فیوز تحت شرایط استاندارد تعیین می شود. در فیوزBS، جریان جاری المنت، تحت شرایط عادی ارائه می شود. قوس الکتریکی تولید شده توسط فیوزی که از جنس چینی، سرامیک و نقره ساخته شده است، کنترل می شود. محفظه المنت با ماسه سیلیکا بسته بندی شده است. این نوع مجدداً به دو نوع Blade (تیغه ای) و Bolted (پیچ دار) تقسیم بندی می شود.

فیوزکارتریج نوع Link
فیوزکارتریج نوع Link


انواعBlade و Bolted

فیوز نوع Blade (چاقو یا پلاگین ) با پلاستیک طراحی شده است. این  مدل  به راحتی می تواند در مدار اکتریک تعویض شود.

فیوزنوع Blade
فیوزنوع Blade


در نوع Bolted (پیچ دار) صفحات آن که با پایه فیوز تنظیم شده اند، کار را انجام می دهند.

فیوز نوع Bolted
فیوز نوع Bolted


فیوز ضربه ای (striker)

این نوع برای قطع و بسته شدن مدار الکتریکی به کار می رود.این فیوزها در عین حال که قوی هستند، قابلیت تعویض هم دارند.

فیوز Striker
فیوز Striker


فیوز نوع سوئیچ

اصولا مدلنوع سوئیچ  از یک سوئیچ  فلزی و همچنین یک فیوز تشکیل شده  است. این مدلها بیشتر در سطح ولتاژ کم و متوسط استفاده می شوند.

فیوز نوع سوئیچ
فیوز نوع سوئیچ


فیوزهای HV (ولتاژ بالا)

به طور کلی از فیوزهای HV برای محافظت از ترانسفورماتورها مانند ترانسفورماتورهای ابزار، ترانسفورماتورهای برق کوچک و در سیستم های برق استفاده می شود. این نوعبرای ولتاژ های بالاتر از ۱۵۰۰ ولت تا ۱۳۸۰۰۰ ولت شارژ می شوند.

فیوزHV
فیوزHV


قسمت المنتدر مدلهای HV از مس، نقره یا در بعضی موارد از قلع ساخته می شود تا عملکرد پایدار و مداومی داشته  باشد. این فیوزها به سه دسته تقسیم می شوند:

فیوز HRC نوع کارتریج
فیوز HRC نوع کارتریج


قسمت فیوز در HRC به صورت مارپیچ برش خورده است که از تاثیر تاج در ولتاژهای بالا جلوگیری می کند. این مدلها شامل دو عنصر فیوز به نام های مقاومت کم و مقاومت زیاد هستند که بصورت موازی با یکدیگر قرار گرفته اند. سیم های با مقاومت کم جریان معمول را هدایت می کنند و نیز جریان اتصال کوتاه را در شرایط نادرست کاهش می دهند.

فیوز HRC نوع مایع

این نوع با تتراکلرید کربن که در هر دو قسمت بالای سرپوش ها وجود دارد بسته بندی شده اند. وقتی که جریان بیش از حد مجاز می شود و خطایی رخ می دهد، المنت می سوزد. مایع داخل آنبه عنوان خاموش کننده قوس الکتریکی استاندارد برای نوع  HRC عمل می کند. ممکن است از این مدلها برای محافظت از ترانسفورماتورها و نیز محافظت از مدار شکن استفاده شود.

فیوزHRC نوع مایع
فیوزHRC نوع مایع


فیوز HV نوع Expulsion

این نوع فیوزها به دلیل ارزان بودن برای محافظت از منابع تغذیه و نیز ترانسفورماتورها بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. این مدلها برای ۱۱ kV طراحی شده اند. قابلیت فعال شدن آنها حداکثر ۲۵۰ MVA است.  این مدلشامل یک سلندر دوسر باز پر نشده است که با کاغذ رزین مصنوعی طراحی شده.

فیوز HVنوع Expulsion
فیوز HVنوع Expulsion


المنت در داخل سیلندر قرارگرفته و دو سر انتهای لوله به تجهیزات مناسب وصل می شوند. قوس الکتریکی در داخل سیلندر رخ می دهد و گازهایی که تشکیل می شوند قوس را از بین می برند.

کاربرد انواع مختلف

انواع مختلف فیوزها و کاربردهای مختلف آنها که مورد بحث واقع شد، اجزای اصلی در تمام مدارهای الکتریکی هستند. برخی از کاربردهای اصلی این وسیلهدر برق و الکترونیک به شرح زیر است :

 • ترانسفورماتور برق
 • لوازم برقی مانند تهویه های مطبوع، تلویزیون، ماشین لباسشویی، سیستم های موسیقی و خیلی موارد دیگر
 • کابل کشی برق در منزل
 • تلفن های همراه
 • استارت موتور
 • لپ تاپ ها
 • شارژرهای برق
 • دوربین ها، اسکنر ها، دستگاه های فتوکپی
 • اتومبیل ها، وسائل الکترونیک و وسائل بازی

فیوز به طور کلی یک وسیله‌ی حفاظتی است که برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی در برابر اتصال به برق و نیز برای قطع اتصال دستگاه‌های معیوب از برق استفاده می‌شود. فیوزها باید قابلیت قطع مدار در کوتاه‌ترین زمان ممکن را داشته باشند. مشخصات فیوزها به صورت زیر دسته بندی می‌شود.

– ظرفیت انتقال جریان فیوز
– ظرفیت شکست فیوز
– مقدار مجاز ولتاژ فیوز
– مشخصه‌های پاسخ
– مقدار l2t
– سایز دسته بندی

جریان نامی

جریان نامی‌جریانی است که توسط شرکت سازنده انواع فیوز تعیین می‌شود. تحت چنین جریانی فیوز می‌تواند با هر شرایطی و بدون اینکه آسیبی ببیند یا بسوزد به صورت مداوم کار کند و جریان را از خود عبور دهد. به عبارت دیگر جریان نامی حدکثر ‌جریانی است که فیوز به صورت مداوم از خود عبور می‌دهد.

ولتاژ نامی

ولتاژ نامی‌ولتاژی است که سیم یا کابل برای آن ولتاژ تولید شده است. تست‌های الکتریکی بر اساس ولتاژ نامی‌انجام می‌شود. ولتاژ نامی‌به ۳ بخش تقسیم می‌شود:

-ولتاژ کار نامی
-ولتاژ عایق نامی
-ولتاژ تغذیه نامی‌

ظرفیت قطع

ظرفیت قطع مقدار ماکزیمم مگاولت آمپری است. کلید قدرت باید قابلیت این را داشته باشد که در زمان معین آن را قطع کند. بنابراین بعد از آن جریان قطع و از بروز خطرات احتمالی پیشگیری می‌شود.

افت ولتاژ

شاید برای شما هم پیش آمده باشد زمانی که از یک وسیله‌ی برقی استفاده می‌کنید، دستگاه یا سیم آن گرم شود و همین عاملی برای کاهش کارایی آن وسیله باشد. این مشکل به دلیل افت ولتاژ در قسمتی از مدار ایجاد می‌شود. بنابراین زمانی که دریک مدار اختلاف ولتاژ بین منبع و مصرف کننده به وجود می‌آید، پدیده‌ی افت ولتاژ رخ می‌دهد.

انواع فیوز از نظر سرعت عملکرد

به طور کلی در بازار انواع فیوزها وجود دارد و دسته بندی آن‌ها بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شود. یکی از فاکتورهایی که بر اساس آن فیوزها را دسته‌بندی می‌کنند، فاکتور سرعت عملکرد آن است. آن‌ها از این نظر به دو دسته‌ی انواع فیوزهای کند کار و انواع فیوزهای تندکار تقسیم می‌شوند.

فیوزها از نظر سرعت به دو دسته ی تندکار و کندکار تقسیم می شوند
فیوزها از نظر سرعت به دو دسته ی تندکار و کندکار تقسیم می شوند

فیوزهای کند کار

فیوزهای کند کار از انواع فیوزهایی هستند که در برابر عبور جریان شدید از خود واکنش ملایمی نشان می‌دهند و برق را دیرتر قطع می‌کنند. البته آن‌ها با وجود این خصوصیت ویژه نیز در برابر جریان اتصال کوتاه تقریبا به صورت لحظه‌ای عمل می‌کنند. از فیوزهای کند کار برای موتورهای سه فاز استفاده می‌شود.

دلیلی استفاده از فیوزهای کندکار برای راه اندازی موتورهای الکتریکی این است که موتورها در شروع راه اندازی برق زیادی مصرف می‌کنند. سپس شدت جریان برق به سطح جریان نامی‌کاهش پیدا می‌کند.

فیوزهای تندکار

این دسته از انواع فیوزها نسبت به فیوزهای کندکار زمان قطع کمتری دارند. بیشترین کاربرد فیوزهای تند کار برای مصارف روشنایی است. در فیوزهای تند کار جریان نامی ‌بدون تأخیر قطع می‌شود. قطع مدار به اندازه‌ی کافی سریع است که از آسیب به وسایل الکتریکی ممانعت کند. در واقع قطع سریع قبل از آسیب دیدن بخش‌های نیمه رسانا اتفاق می‌افتد.

انواع فیوز از نظر ساختار

یکی دیگر از معیارهای دسته بندی فیوزها از نظر ساختاری است. فیوزها از این نظر بسیار متنوع هستند و در جاهای مختلف کاربرد دارند. انواع فیوزها را در ادامه نام برده‌ایم:

 • فیوز فشنگی
 • فیوز مینیاتوری
 • فیوز اتوماتیک
 • فیوز بوکس
 • فیوز شیشه ای
 • فیوز تیغه ای
 • فیوز فشاری

فیوز فشنگی

یکی از انواع بسیار رای ساختارها فیوز فشنگی است. فیوز فشنگی در ساختمان‌ها به اتصال‌های تأمین کننده‌ی جریان متصل می‌شود. اگر جریان اضافی عبور کند، این فیوزها می‌سوزند. آن‌ها به صورت گسترده در مصارف خانگی به کار می‌روند.

فیوز فشنگی در ساختمان‌ها به اتصال‌های تأمین کننده‌ی جریان متصل می‌شود
فیوز فشنگی در ساختمان‌ها به اتصال‌های تأمین کننده‌ی جریان متصل می‌شود

انواع فیوز فشنگی از سه قسمت تشکیل شد‌ه‌اند:

کلاهک فیوز: قسمتی از فیوز است که قابلیت جدا شدن دارد. فیوز فشنگی روی این قسمت قرار می‌گیرد و تعویض و خارج کردن آن را راحت‌تر می‌کند.
فیوز فشنگی: قسمت اصلی فیوز است و بعد از اینکه فیوز کار خود را انجام داد باید آن را عوض کرد.
پایه فیوز: قسمت‌های ثابت فیوز را پایه فیوز می‌نامند. که بعضی از آنها روکش محافظ دارند و به اتصال مدار خارجی مجهز هستند.

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری از مدارهای الکتریکی در برابر جریان غیر مجاز محافظت می‌کند. یعنی اگر جریانی بیشتر از جریان اسمی‌ از فیوز عبور کند، برای جلوگیری از اتصالی، جریان برق را قطع میکند. بنابراین در سیستم‌های برق کشی ساختمان‌ها برای اینکه ایمنی به صورت کامل برقرار شود، از کلید مینیاتوری استفاده می‌کنند. این کلیدها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته‌ی کندکار و تند کار تقسیم بندی می‌شوند.

کلید مینیاتوری از مدارهای الکتریکی در برابر جریان غیر مجاز محافظت می‌کند
کلید مینیاتوری از مدارهای الکتریکی در برابر جریان غیر مجاز محافظت می‌کند

انواع کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری به شکل‌ها و تیپ‌های مختلفی تقسیم می‌شود و هرکدام از انواع آن برای منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از انواع کلید مینیاتوری برای مصارف روشنایی کاربرد دارد. بعضی دیگر در صنعت و مدارهای موتوردار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از انواع فیوز مینیاتوری قدرت نام دارد و بعضی از آن‌ها بسیار حساس هستند.

کلید مینیاتوری نوع B روشنایی

در مصارف خانگی و روشنایی از کلید مینیاتوری نوع B استفاده می‌شود. کلید مینیاتوری نوع B زمانی که جریان اضافه بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی‌در مدار باشد، برق را قطع می‌کند. این نوع کلید مینیاتوری تند کار است.

کلید مینیاتوری نوع C موتوری

این نوع از کلید مینیاتوری کاربرد صنعتی دارد که به آن کلید مینیاتوری موتوری نیز گفته می‌شود. زمانی که جریان اضافه بین ۵ تا ۱۰۰ برابر جریان نامی‌ مدار باشد، برق را قطع می‌کند. نکته قابل ذکر این است که زمان قطع این نوع کلید مینیاتوری نسبت به نوع B بیشتر است. به همین دلیل این کلید مینیاتوری جزو انواع فیوز مینیاتوری کندکار محسوب می‌شود.

کلید مینیاتوری نوع K قدرت

این نوع از کلید مینیاتوری برای حفاظت موتورها و ترانسفورماتور کاربرد دارد. در کلید مینیاتوری نوع K جریان اضافه کمتر از سایر کلیدها است. زمانی که اضافه بار ایجاد می‌شود، مدار را سریع‌تر قطع می‌کند.

کلید مینیاتوری نوع Z بسیار حساس

زمانی که جریان عبوری از مدار در مدت خاصی نسبت به جریان نامی‌ بیشتر شود، کلید مینیاتوری نوع Z فرمان قطع برق را صادر می‌کند. حساسیت این نوع کلید بسیار زیادی است و در صورت بروز خطا مدار را سریعا قطع می‌کند. بنابراین از این نوع فیوز در مدارهای با حساسیت بالا استفاده می‌شود.

دسته بندی فیوزها از نظر ساختمان

فیوزهای برق هم مانند دیگر لوازم الکتریکی انواع مختلفی دارند و در موارد معینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی انواع فیوز از نظر ساختمانی به سه دسته؛ ذوب شونده (فشنگی)، اتوماتیک (آلفا) و مینیاتوری تقسیم می‌شوند.

فیوز ذوب شونده یا فشنگی

فیوز فشنگی یا ذوب شونده از یک المان حرارتی ساخته شده است که در زمان شدت جریان در مدت زمان معینی ذوب می‌شود و مدار را قطع می‌کند. فیوزهای تند کار با علامت F و فیوزهای کند کار با علامت G مشخص می‌شود.

فیوز اتوماتیک (آلفا)

فیوز اتوماتیک (آلفا) خودکار است. عبور جریان بیش از حد باعث قطع مدار می‌شود. در فیوز آلفا دو عنصر حرارتی و مغناطیسی وجود دارد. قسمت مغناطیسی فیوز اتصال کوتاه با جریان بسیار زیاد و قسمت حرارتی افزایش تدریجی جریان را قطع می‌کند.

فیوز اتوماتیک
فیوز اتوماتیک (آلفا)

مینیاتوری

فیوز مینیاتوری نیز جزو انواع فیوز اتوماتیک است که از بخش مغناطیسی و حرارتی و زبانه‌ی قطع و وصل تشکیل شده است.

چگونه یک فیوز مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک فیوز مناسب، به طور خلاصه باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

-انتخاب بسته فیوز
ارزیابی سرعت محصول
-اندازه فیوز

ساختار داخلی فیوز چیست؟

ساختار داخلی انواع فیوز به شکلی است که یک سیم حرارتی در مدار جریان قرار می‌گیرد. این سیم در مقابل جریان‌های غیر استاندارد در زمان معینی ذوب می‌شود.

نکته ی قابل ذکر این است که عملکرد درست یک فیوز هم به دقت مرحله‌ی ساخت مرتبط است و هم استفاده ی درست و نگهداری از فیوز بعد از نصب. اگر از فیوز به درستی نگهداری نشود، خوب کار نمی‌کند. عدم کارکرد صحیح انواع فیوز احتمال ایجاد خسارت‌های جانی و مالی را دوچندان می‌کند.

فیوزهای فشار قوی

فیوزهای فشار قوی برای محافظت از ترانسفورماتورهای ابزار دقیق و کوچک به کار می‌روند. جنس فیوزها فشار قوی نقره، مس و قلع است. از این فیوزها در فضای باز استفاده می‌شود.

فیوز فشار قوی
فیوزهای فشار قوی برای محافظت از ترانسفورماتورهای ابزار دقیق و کوچک به کار می‌روند

فیوزهای HRC اکسپلوژن

انواع فیوز اکسپلوژن برای محافظت از منابع تغذیه و ترانسفورماتورها استفاده می‌شود. آن‌ها فیوزهای ارزانی هستند. محفظه‌ی این فیوزها از اسید بوریک پر شده است و توسط قوس داخلی فرار گاز ایجاد می‌شود.

فیوزهای HRC نوع فشنگی

این فیوزها شبیه به انواع فیوز فشار ضعیف هستند. آن‌ها در بعضی از ویژگی‌های طراحی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

فیوزهای قدرت HH

فیوزهای قدرت HH فشار متوسط با قدرت قطع بالایی دارند. این مدل از انواع فیوز در شبکه‌هایب با کارایی بالا مانند شبکه برق المان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 فیوزهای قدرت HH فشار متوسط با قدرت قطع بالایی دارند
فیوزهای قدرت HH فشار متوسط با قدرت قطع بالایی دارند

فیوزهای کارتریج

انواع فیوز کارتریج داخل یک محفظه کاملا بسته قرار دارد و از فشنگی، پایه فیوز، درپوش و حلقه آداپتور تشکیل شده است.

 فیوزهای قابل بازنشانی

انواع فیوز قابل بازنشانی به عنوان یک فیوز خود باز نشان شناسایی می‌شود. در آن یک ترمیستور نوع هدایتی ترموپلاستیک به کار رفته است. اگر خطایی رخ دهد، جریان و دما افزایش پیدا می‌کند.

انواع فیوز الکترونیکی

انواع فیوز الکترونیکی اصطلاحی است که بر نوع خاصی از فیوزها دلالت دارد. فیوز الکترونیکی برخلاف فیوز عادی برق، یکبار مصرف نیست. به بیانی دیگر می‌توان گفت که در فیوزهای عادی، تنها با وجود یکبار اضافه جریان یا اتصال کوتاه، فیوز ذوب شده یا تحت هر پروسه دیگری، غیرقابل استفاده خواهد شد. در عمل با همین غیرقابل استفاده شدن است که از ادامه عبور جریان جلوگیری می‌کند.

اما در مورد فیوز الکترونیکی در صورت وقوع چنین اتفاقی، جریان قطع‌شده، یک کلید به حالت قطع رفته و معمولاً یک چراغ کوچک نیز برای اطلاع‌رسانی روشن خواهد شد. شما می‌توانید پس از اطمینان از عدم وقوع مجدد مشکل، با فشردن یک کلید خاص مجدداً این فیوز را وارد مدار کنید.