۶ ترفند برای کاهش هزینه قبض برق

با 7 ترفند هزینه قبض برق کاهش پیدا می کند.

ترفند­های صرفه­ جویی در انرژی برای دستگاه‌ های مختلفی همچون کولر، لپ­تاپ و وسایل آشپزخانه به آسانی می­‌توانند به یک عادت تبدیل شوند و به شما در پس‌­انداز ماهانه پول کمک کنند. کارکردن از خانه باعث افزایش هزینه‌­ی قبوض ماهانه شده است و افزایش میزان مصرف برق، بار جدیدی را بر دوش خانه­‌دارها گذاشته است. حالا بهترین زمان برای بررسی مصرف انرژی در خانه و چگونگی کاهش هزینه قبوض ماهانه به کمک به کارگیری ترفند­های صرفه‌­جویی در انرژی است.

در مصرف برق صرفه جویی کنیم
کارکردن از خانه باعث افزایش هزینه‌­ی قبوض ماهانه شده است

انتخاب وسایل آشپزخانه با میزان مصرف کمتر انرژی، می‌تواند یکی از روش‌­های صحیح صرفه­‌جویی در مصرف برق باشد. علاوه بر آن، در این بخش به معرفی ترفند­های مختلفی در زمینه صرفه‌­جویی انرژی خواهیم پرداخت. این ترفند­ها می توانند به راحتی به عادت دائمی شما تبدیل شوند و در نتیجه هزینه­‌های ماهانه شما در زمینه انرژی را به شکل قابل توجهی کاهش دهند.

ترفند ۱: جدا کردن لوازم خانگی از پریز برق، وقتی از آن‌ها استفاده نمی‌­شود

آیا می­‌دانستید لوازم خانگی در هنگام خاموشی نیز انرژی مصرف می­‌کنند؟ لوازم برقی خانگی همچون تلویزیون، روتر‌ها و کامپیوترها تا زمانی که از پریز برق جدا نشوند، انرژی الکتریکی مصرف می‌­کنند. در حقیقت جدا کردن دستگاه‌ ها از پریز برق، می‌­تواند به اندازه ی ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌­جویی کند.

تلویزیون خاموش نیز برق مصرف می کند
لوازم خانگی در هنگام خاموشی نیز انرژی مصرف می­‌کنند

ترفند ۲: از پر کردن بیش از حد یخچال بپرهیزید

اندازه مهم است؛ یک قانون کلی وجود دارد که بر طبق آن، یخچال­‌های بزرگ مصرف انرژی بیشتری دارند و آنها یکی از پنج لوازم خانگی پر­مصرف در خانه‌های ما هستند. بنابراین از یخچال­‌هایی با سایز مناسب با نیاز­های خانواده خود، استفاده کنید.

 یخچال­‌های بزرگ مصرف انرژی بیشتری دارند
یخچال­‌های بزرگ مصرف انرژی بیشتری دارند

اگر یخچال شما قدیمی است، بهتر است مرتبا اعداد نمایشگر آن را بررسی نمایید تا از شرایط خوب آن مطمئن شوید؛ در غیر این صورت، هوای خنک داخل یخچال ممکن است به بیرون درز پیدا کند. برای خنک سازی بهینه باید همواره چرخش هوای خوبی میان غذاها و مواد داخل یخچال وجود داشته باشد.

بنابراین از پر کردن بیش از حد فریزر جلوگیری کنید. اگر یخچال شما مجهز به یخ‌­زدایی دستی فریزر است هر چند وقت یک بار از آن استفاده کنید. این کار با از بین برد یخ‌­زدگی‌­های جمع شده در بخش جلویی فریزر، می تواند به صرفه­‌جویی در انرژی کمک کند. تجمع یخ بر روی میزان کارکرد موتور و خنک سازی غذا موثر است.

ترفند ۳: شستن لباس­‌ها با ظرفیت تکمیل ماشین

بسیاری تصور می کنند که اگر از ماشین لباسشویی در حالت نیمه پر استفاده کنند، در مصرف انرژی صرفه‌­جویی کرده اند. این تصور اشتباه است. در حقیقت جمع کردن لباس‌­های کثیف و شستن آنها در یک دور با ظرفیت کامل ماشین، می تواند انرژی کمتری را در مقایسه با روشن کردن ماشین و شستن لباس­‌ها در دو دور متوسط و یا سبک، مصرف کند. همچنین بهتر است از شستن لباس با آب گرم و یا داغ خودداری کنید؛ چرا که ۹۰ درصد انرژی ماشین لباسشویی صرف گرم کردن آب می شود. آب با دمای اتاق، می تواند فرایند شستشو را به بهترین شکل انجام دهد.

به منظور صرفه جویی در مصرف برق، بهتر است از شستن لباس ها با آب گرم و یا داغ خودداری کنید
به منظور صرفه جویی در مصرف برق، بهتر است از شستن لباس ها با آب گرم و یا داغ خودداری کنید

ترفند ۴: استفاده از حالت Sleep Mode در کامپیوترها به جای Screensaver

برخلاف سایر پیشنهادات رایج، Screensaver به جای ذخیره ی انرژی، موجب اتلاف آن می‌­شود. اسکرین سیور در گذشته، به منظور حفظ مانیتور‌های قدیمی از خرابی، طراحی شده و استفاده می‌­شد. امروزه اسکرین سیورها نسبت به گذشته، خدمت کمتری به کامپیوتر‌های جدید می­‌کنند. استفاده از حالت Sleep Mode به جای Screensaver، می­‌تواند یک روش عالی برای کاهش مصرف انرژی باشد.

به جای Screensaver از Sleep Mode استفاده کنید
به جای Screensaver از Sleep Mode استفاده کنید

ترفند ۵: تمیز کردن ماهانه‌ی فیلتر کولر گازی

راه­‌های متفاوتی برای کاهش بار تهویه­‌ی هوا وجود دارد. یکی از راه‌های کمتر شناخته شده که تاثیر بسیار زیادی در صرفه‌­جویی در مصرف برق دارد، تمیز کردن ماهانه‌ی فیلتر هوای کولر گازی است. این روش می‌­تواند اتاق شما را با انرژی کمتر، خنک نگه دارد. شما می‌­توانید هر سه ماه یکبار فیلتر هوا را با مواد شوینده شیمیایی تمیز کنید.

 به منظور صرف جویی در مصرف برق فیلتر کولر گازی را تمیز کنید
به منظور صرف جویی در مصرف برق فیلتر کولر گازی را تمیز کنید

برای کارایی بهتر کولر گازی، بهتر است تمام در‌ها و پنجره‌ها بسته باشند و پرده‌­ها نیز کاملا کشیده شده باشند. علاوه بر آن دمای ۲۵ درجه‌ی سلسیوس مناسب ترین دما برای بیشتر خانه‌­ها است. برای هر درجه پایین تر از این مقدار شما انرژی بیشتری را مصرف خواهید کرد و ممکن است سالانه مقادیر بیشتری بابت هزینه‌ی برق خانه خود پرداخت نمایید.

ترفند ۶: استفاده از پنکه برای خنک کردن اتاق

بسیاری از ما از روی عادت، و نه از سر نیاز، کولر گازی را روشن می کنیم. بنابراین، این بار که خواستید کولر گازی خانه را روشن کنید به یاد داشته باشید که به ازای هر یک ساعت، کولر گازی ۲۰ برابر انرژی بیشتری را نسبت به پنکه مصرف می­‌کند.

 به ازای هر یک ساعت، کولر گازی ۲۰ برابر انرژی بیشتری را نسبت به پنکه مصرف می­‌کند.
به ازای هر یک ساعت، کولر گازی ۲۰ برابر انرژی بیشتری را نسبت به پنکه مصرف می­‌کند.

از پنکه‌­هایی با مصرف انرژی کمتر استفاده کنید. موتور‌های DC  داخل این نوع از پنکه‌­ها با استفاده از جریان مستقیم، می‌­توانند چرخش هوای سالم تری را تولید کنند و قادر هستند هوا را بدون ایجاد صدای بلند، خنک کنند. اگرچه این نوع از پنکه ممکن است گران قیمت‌­تر باشند، اما در بلند مدت سبب کمتر شدن هزینه‌های انرژی خواهند شد. در کنار پنکه­‌های سقفی، پنکه‌­های رومیزی نیز در بازار وجود دارند که فضای زیادی را اشغال نمی کنند اما می توانند جریان هوای خوبی را ایجاد کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه به ۶ روش کارآمد برای صرفه جویی در مصرف برق و جلوگیری از اتلاف انرژی بپردازیم. از پریز برق کشیدن لوازم خانگی زمانی که به آن ها نیاز ندارید و یا شستن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، زمانی که حجم ماشین لباسشویی پر شده است و… از کاربردی‌ترین ترفندهایی هستند که می‌توانند قبوض برق شما را تا حد زیادی کاهش دهند.