چگونه بهترین محافظ نوسان برق را برای کامپیوتر – تلویزیون و لوازم برقی خود انتخاب کنیم؟

محافظ ولتاژ ورودی 30 امپر مدل 5137


اکثر افراد حداقل یکی از لوازم منزل یا وسایل الکترونیکی خود را بر اثر افزایش ولتاژ برق و یا صاعقه از دست داده اند. ولی یک محافظ نوسان برق خوب، می تواند از تجهیزات ارزشمند شما در حوادث بعد محافظت کند. ( و مطمئن باشید که حتماً حادثه بعدی وجود دارد )

یک محافظ نوسان برق خوب، می تواند از تجهیزات ارزشمند شما در حوادث بعد محافظت کند.

یک محافظ نوسان برق خوب، می تواند از تجهیزات ارزشمند شما در حوادث بعد محافظت کند

برای حداکثر محافظت، ضروری است که بهترین محافظ الکتریکرا برای دستگاه (های) مورد نظر انتخاب کنید.و وقتی صحبت از محافظ الکتریکمی شود، “بهترین” به معنای گران قیمت ترین نیست .در حقیقت نسبت برخی از مدل های رده بالا (یعنی گران) نسبت به برخی از همتایان خود که قیمت پایین تری دارند، محافظت واقعی کمتری در برابر افزایش ولتاژ و صاعقه دارند.


تفاوت میان چند راهی و محافظ الکتریک

قبل از اینکه به جزئیات مربوط به محافظ الکتریک بپردازم، کمی وقت می گذارم تا تفاوت میان محافظ الکتریک و یک چند راهی معمولی را توضیح دهم( آنها به طرز ناخوشایندی بسیار یکسان به نظر می رسند ).در اینجا تفاوتهای اصلی بین این دو مطرح می شود:

نمونه چند راهی برق پارت الکتریک

نمونه محافظ نوسان برق پارت الکتریک

یک چند راهی برق چیزی بیش از گرفتن یک پریز برق در یک سوو ارائه چندین پریز برق در سوی دیگر ندارد.به عبارت دیگر، به جای استفاده از یک پریز برق دیواری برای تأمین انرژی یک دستگاه واحد ، یک چند راهی به شما امکان می دهد تا چندین وسیله از آن پریز برق استفاده کنند. چند راهی های  بهتر ، محافظت از اضافه بار مدار را به صورت فیوز یا قطع کننده مدار فراهم می کنند، اما هیچ وسیله محافظ دیگری در آنها گنجانده نشده است.

متداول ترین شکل محافظ الکتریکدر اصل یک چند راهی است که شامل مدار های داخلی برای محافظت در برابر افزایش ولتاژ یا صاعقه از وسایلی است که به آن وصل شده اند. این دستگاه ها با ردیابی توان زیاد ورودی و جلوگیری از ورود ولتاژ اضافی و هدایت آن به زمین کار می کنند و از آسیب دیدن دستگاه های متصل در اثر افزایش ولتاژ جلوگیری می کنند.

شرایط عدم کارایی محافظ نوسان الکتریکی

درک این نکته ضروری است که یک محافظ نوسانات الکتریک نمی تواندمحافظت کاملی در برابر افزایش ولتاژ و صاعقه در شرایط خاص زیر داشته باشد:

-اگر صاعقه در نزدیکی خانه شما اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که افزایش ولتاژ حاصل از آن، هم محافظ نوسان ولتاژ هم تمام وسایلی که به آن متصل است را نابود کند.چرا؟ چون هیچ محافظ الکتریکی آنقدر قوی نیست که بتواند در برابر برق عظیم ناشی از برخورد مستقیم صاعقه مقاومت کند. اما این بدان معنی نیست که چون برخوردمستقیم صاعقه  به ندرت اتفاق می افتد، شما نباید از محافظ الکتریکاستفاده کنید. بیشتر صاعقه ها در واقع در فاصله کمی از خانه اتفاق می افتد.

محافظ برق پارت الکتریک
محافظ برق پارت الکتریک

-حتی بهترین محافظ ولتاژ الکتریک نیز برای همیشه دوام نخواهد داشت.اجزای الکترونیکی که ولتاژ بالارابه زمین منتقل می کنند تا حفاظت را تامین کنند، آسیب می بینند. در واقع آنها برای محافظت از (معمولاً) وسایل گرانتر که به آنها وصل می شوند، خود را فدا می کنند. از آنجایی که با هر بار فعال شدن برای حفاظت، کارآیی آنها کاهش می یابد (که بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید)، به مرور زمان توانایی محافظت از تجهیزات شما را از دست می دهند و  در صورت برخورد مستقیم صاعقه، می توانند فوراً ناکارآمد شوند.

پس محافظ نوسان برقی که دارای ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش مناسبی باشد یک امتیاز و یک نکته بسیار مهم میباشد. محافظ نوسان برق پارت الکتریک با داشتن ضمانت نامه جای هیچ نگرانی برای مصرف کننده باقی نمیگذارد.برخی از مدل ها دارای یک نشانگر بصری هستند که به شما این امکان را می دهد تا بدانید که محافظ الکتریک دیگر محافظت کافی را انجام نمی دهد. بنابراین می توانید قبل از اینکه یک افزایش ولتاژ دیگر به تجهیزاتتان آسیب برساند، آن را جایگزین کنید. محافظ نوسان دیجیتال پارت الکتریک در صورت وقوع یک شوک شدید از نوسانات سهمگین به تجهیزات الکتریکی شما و از کار خارج شدن – نمایشگر ولتاژ عدم کارایی را نشان خواهد داد.

 محافظ نوسان دیجیتال پارت الکتریک در صورت وقوع یک شوک شدید به تجهیزات الکتریکی شما و از کار خارج شدن - با نمایشگر ولتاژ عدم کارایی را نشان خواهد داد.
محافظ نوسان دیجیتال پارت الکتریک در صورت وقوع یک شوک شدید به تجهیزات الکتریکی شما و از کار خارج شدن – با نمایشگر ولتاژ عدم کارایی را نشان خواهد داد.

برخی از شرکت ها پس از خراب شدن، اجزای محافظ داخلی را به جای کل محافظ الکتریک جایگزین میکنند، اما من آنها را توصیه نمی کنم. محافظ نوسان پارت الکتریک به صورت کلی در زمان استفاده از خدمات گارانتی – تعویض میگردد.

توصیه می کنم بلافاصله پس از آنکه شبکه برق منزل شما با یک شوک بزرگ برق و یا صاعقه مواجه شد، محافظ (های) خود را تعویض کنید، حتی اگر محافظ ها علائم قابل توجهی از آسیب را نشان ندهند و اگر در یک منطقه مستعد طوفان زندگی می کنید، ایده خوبی است که همه ساله پس از پایان فصل طوفان، آنها را جایگزین کنید.

انتخاب بهترین محافظ نوسان الکتریکی

حالا که مقدمات مطرح شد در اینجا مواردی که برای انتخاب بهترین محافظ نوسان برق بدان نیاز دارید را ارائه می دهم:

یک محافظ الکتریک انتخاب کنید که از پریز های محافظت شده به تعداد کافی برخوردار باشد و از تمام دستگاه هایی که نیاز دارید به آن وصل کنید، محافظت کند.من محافظانی بایک دوجین پریز محافظت شده دیده ام.

در برابر وسوسه اتصال چند محافظ الکتریک به یکدیگر مقاومت کنید، زیرا این کار باعث کاهش کارآیی هر محافظ برق در این حلقه می شود.

محافظ ولتاژ برق با پریزهای متعدد حفاظت شده

-میزان انرژی اضافی مخربی که یک محافظ نوسانات برق می تواند آن را جذب کند، با واحد ژول اندازه گیری می شود و هر چه ژول بیشتر باشد بهتر است.برای تجهیزات کامپیوتری توصیه می کنم مدلی را خریداری کنید که دارای حداقل ۲۰۰۰ ژول باشد.

-نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، ولتاژ بستن است (ولتاژ بستن، آستانه ولتاژ بیش از حد است که در آن اجزای محافظ فعال می شوند)من توصیه می کنم یک مدل با ولتاژ بستن ۴۰۰ ولت یا کمتر خریداری کنید. ولتاژ بستن هر چه پایین تر باشد بهتر است اما ولتاژ بستن پایین باعث می شود هزینه محافظ الکتریکافزایش یابد.

چگونگی عملکرد ولتاژ بستن در محافظ نوسان الکتریکی

-علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، همچنین باید زمان پاسخگویی به اجزای محافظ موجود در یک محافظ الکتریکرا در نظر بگیرید. هرچه مدت بیشتری طول بکشد تا محافظ الکتریک از ولتاژ اضافی جلوگیری و آن را به زمین منتقل کند، احتمال اینکه تجهیزات شما آسیب دیده یا از بین بروند بیشتر است.

 محافظی را انتخاب کنید که دارای زمان پاسخ ۱ نانو ثانیه یا کمتر باشد
محافظی را انتخاب کنید که دارای زمان پاسخ ۱ نانو ثانیه یا کمتر باشد

توصیه می کنم مدلی را انتخاب کنید که دارای زمان پاسخ ۱ نانو ثانیه یا کمتر باشد.بله این زمان بسیار کوتاه است ، اما وقتی صحبت از محافظ الکتریک در میان است، هر نانو ثانویه حساب می شود!

اکنون که می دانید چگونه بهترین محافظ برق را برای نیازهای خود انتخاب کنید، موارد دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

بهترین محافظ برق نیز اگر به یک پریز برق مناسب وصل نشده باشد، نمی تواند از تجهیزات شما محافظت کند. با وصل کردن یک تستر پریز برق ارزان قیمت، می توانید از خروجی های پریز های خود مطمئن شوید.
تستر های پریز برق فقط چند دلار هزینه دارند و استفاده از آنها بسیار آسان است. به سادگی تستر را به یک پریز برق وصل کرده و به چراغ های روشن نگاهی بیندازید. اگر نشان دهد مشکلی در سیم کشی وجود دارد، یک برق کار یا یک همسایه آچار به دست احتمالاً می تواند در عرض چند دقیقه آن را درست کند.

تستر پریز برق
تستر پریز برق


نکته مهم: یک پریز برق نامناسب علاوه بر جلوگیری از عملکرد صحیح  محافظ الکتریک، می تواند باعث شود شما یا شخص دیگری دچار شوک الکتریکی شوید.و بسته به ماهیت اتصالات نامناسب، حتی می توانند باعث آتش سوزی ساختمان شوند.

محافظ برق خانگی

محافظ برق خانگی، با عملکردی در بازه استاندارد برق خانگی ایران، یعنی ۲۲۰ ولت، لوازم خانگی را از گزند نوسان برق حفظ می‌کند. نوسان برق اساساً می‌تواند صدمات شدید و آثار مخربی را بر لوازم خانگی برجای گذارد. همانطور که گفته شد، نُرم برق خانگی در ایران ۲۲۰ ولت است و با بیشتر یا کمتر شدن شدید برق از این میزان، وسیله شما آسیب خواهد دید. اساس کار محافظ برق خانگی مانند سایر انواع سرج ارسترها (Surge Arrester)، قطع برق در صورت وجود تغییرات محسوس ولتاژ است.

محافظ های برق خانگی پارت الکتریک

اجزای اصلی محافظ برق خانگی عبارتند از وریستور، تریستور، (GDT) یا همان تیوب گاز تخلیه الکتریکی و دیود خنثی‌ساز. محافظ برق خانگی اغلب در شمایل یک سه‌راهی یا چندراهی به بازار عرضه شده و تفاوت چشمگیری بین انواع مختلف آن مانند محافظ یخچال یا محافظ برق ماشین ظرفشویی شاهد نیستیم. به طور مثال محافظ برق پارت، توانایی پشتیبانی از انواع مختلف لوازم خانگی و برقی را دارد. قابل اطمینان بودن یک محافظ اهمیت بالایی دارد و محافظ برق پارت گزینه خوبی برای اطمینان‌بخشی حداکثری در مورد محافظت از وسایل برقی حساس است.

محافظ برق سه فاز

محافظ برق سه‌فاز برق سه‌فاز نیز مانند برق تک‌فاز(خانگی) ممکن است به علل مختلفی دچار نوسان شده و به وسیله متصل به آن صدمات شدیدی وارد کند. می‌توان گفت اصلی‌ترین تفاوت محافظ برق سه‌فاز با محافظ برق عادی، تفاوت در بازه نرمال برق عبوری، تفاوت در میزان جریان مجاز و تفاوت در اتصال به مدار برق است. به علاوه در محافظ برق سه‌فاز اهمیت دارد تا سه فاز مجزای برق در برابر عدم تقارن فاز محافظت شوند.

محافظ برق تایمردار

محافظ برق تایمردار از نظر ساختار با یک محافظ برق خانگی عادی تفاوتی ندارد جز در داشتن یک قابلیت ویژه. محافظ برق تایمردار در کنار کمک به محافظت از وسیله برقی با کنترل ولتاژ عبوری، بسته به خواست و تنظیمات ایجاد شده از سوی کاربر، می‌تواند برق را پس از مدت زمان خاصی قطع کند. دقت داشته باشید که در محافظ برق تایمردار شاهد دو سطح متفاوت از هوشمندی هستیم. در برخی از آن‌ها که مدل ساده و پایه هستند، کاربر می‌تواند تنظیم کند تا با فاصله زمانی خاصی، مانند ۶۰ دقیقه، ۱۲۰ دقیقه یا حتی ۲۴۰ دقیقه برق عبوری قطع شود اما در محافظ برق تایمردار پیشرفته شما می‌توانید تایم قطع و تایم وصل را بسته به دلخواه خود تعیین کنید.

خط آخر: در حالی که داشتن هر نوع محافظ الکتریکقدیمی بهتر از نداشتن آن است ، برای انتخاب یک محافظ الکتریک جهت نیازهای خاصتان زمان بگذارید. هزینه آن را نیز در دراز مدت می توانید به خوبی تسویه کنید.

نتیجه گیری پایانی

بدون تردید محافظ نوسان برق ، نقش مهمی در سلامت و ایمنی تجهیزات شما به ویژه ملزومات الکتریکی گران قیمت مانند یخچال، کامپیوتر و دیگر وسایل ارزشمند شما دارد. با توجه به توضیحاتی که پیش تر داده‌ایم، لزوما محافظ برقی که قیمت بیشتری دارد، محافظ بهتری نیست و برای تعیین مناسب بودن یک محافظ باید مواردی مانند کافی بودن تعداد پریزهای محافظ، میزان انرژی اضافی مخربی که محافظ می تواند آن را جذب کند و ولتاژ بستن را مد نظر قرار داد.

از طرفی معتبر بودن برندی که از آن قصد خرید محافظ را دارید، بسیار مهم خواهد بود چرا که محافظ های نوسان برق به مرور توانایی خود را در مقابل حفاظت از تجهیزات شما از دست می دهند و به همین دلیل نیاز است که محافظ نوسان برقی که ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش مناسبی دارد را تهیه کنید. محافظ نوسان برق پارت الکتریک با داشتن ضمانت نامه خیال مصرف کننده را از این بابت آسوده می کند.