۳ مزیت پریز برق با مغزی سرامیکی که نمی‌دانید!

کلید و پریز برق با مغزی سرامیکی

کلید و پریز نقش اساسی و مهم در سیستم برق‌ رسانی دارند؛ به طوری که می‌توان گفت یکی از اعضای حیاتی این سیستم هستند. وجود نقص، ضعف یا اشکال در کلید و پریز برق ، نه‌تنها منجر به کاهش کیفیت سیستم و در نتیجه بهره‌وری آن خواهد شد، بلکه می‌تواند صدمات جانی و مالی جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. در اغلب مواقع شروع حریق و آتش‌سوزی در سیستم برق با جرقه‌ هایی در کلید و پریز برق آغاز شده و سپس به سایر نواحی ساختمان گسترش یافته است. در ادامه به مزایا پریز برق با مغزی سرامیکی می پردازیم.

پریز برق ارت دار پارت الکتریک Part Electric
پریز برق ارت دار پارت الکتریک Part Electric

در کنار حفظ سلامت و بهره‌وری خود سیستم برق، سلامت و طول عمر وسایل برقی نیز در گرو کیفیت و مرغوبیت کلید و پریز برق است. با در نظر داشتن سطح بالای اهمیت این قطعات بهتر است نگاهی تفصیلی به ساختار قطعات و علل بروز حادثه در آن‌ها داشته باشیم. هدف اصلی ما بررسی این موضوع است که اساساً چرا پریزهای برق با مغزی سرامیکی نسبت به مدل‌های معمولی برتری دارند و چه مزایایی می‌توان برای پریز با مغزی سرامیکی برشمرد. تا انتها با ما همراه باشید.

پریز برق ارت دار دربدار پارت الکتریک Part Electric
پریز برق ارت دار دربدار پارت الکتریک Part Electric

کلید و پریز؛ درگاه‌هایی برای عبور برق

کلیدها در حالت روشن و پریزها به طور کلی به مانند یک رابط عمل کرده و امکان عبور برق را فراهم می‌کنند. قانون اهم که یک قانون اثبات‌شده در دنیای فیزیک و الکتریسیته است، نظر جالبی در مورد عبور برق از مقاطع مختلف دارد. این قانون بیان می‌کند، هرگاه ولتاژی (همان V) از یک مقطع که مقاومت دارد(همان R)، جریان خاصی در این مقطع(همان I) ایجاد خواهد شد. قصد نداریم تا بحث را به مباحث تخصصی فیزیک بکشانیم اما این یک اصل پذیرفته شده است که شما با قرار دادن هر جسمی در مسیر برق، شاهد ایجاد مقاومت و جریان در آن خواهید بود؛ کلید و پریز برق نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

گاهاً با اتصال یک چندراهی، وسایل متعددی از یک پریز جریان می‌کشند؛ در این موقعیت مرغوبیت پریز اهمیت زیادی دارد.
گاهاً با اتصال یک چندراهی، وسایل متعددی از یک پریز جریان می‌کشند؛ در این موقعیت مرغوبیت پریز اهمیت زیادی دارد.

عبور جریان و ایجاد گرما

به موازات عبور جریان از کلید و پریز برق، در آن مقاومت ایجاد خواهد شد و این مقاومت در قالب گرما و حرارت خود را نشان خواهد داد. هر قدر جسم قرار گرفته در مسیر برق رسانایی بهتری داشته باشد، کمتر گرم شده و در نتیجه حرارت کمتری تولید خواهد کرد. دقیقاً به همین علت است که یک فلز با قرار گرفتن در مسیر برق ممکن است فقط داغ شود اما بدن انسان در برق گرفتگی به مرز سوختگی می‌رسد. پس در هر حال باید پذیرفت که عبور جریان همراه با گرماست و ما می‌توانیم با انتخاب یک رسانای بهتر این گرمای تولید شده را کاهش دهیم.

تصویر پریز ارت دار پارت الکتریک مدل کلاسیک است.
پریز ارت دار پارت الکتریک مدل کلاسیک

مزایای کلید و پریز با مغزی سرامیکی

حال با در نظر داشتن اطلاعات ارائه شده در دو بخش پیشین می‌توان به‌دقت مزایای کلید و پریز با مغزی سرامیکی را مطرح کرد.

-انواع مختلفی از کلید و پریز با مغزی سرامیکی به طور معمول در بخش مغزی از فلزهایی با رسانایی بیشتر استفاده می‌کنند. این کمک می‌کند که در ولتاژ ثابت(۲۲۰ ولت)، افزایش جریان باعث افزایش ناگهانی دما در مغزی نشود. هر قدر رسانایی مغزی بهتر باشد، افزایش دمای کمتری در پلاتین‌های رابط شاهد هستیم. این یعنی کلید و پریز با مغزی سرامیکی برای مواردی که قرار است بار زیادی روی پریز باشد، ایده‌آل هستند.

-سرامیک به کار گرفته شده در کلید و پریز با مغزی سرامیکی ، یک غشا بدون نفوذپذیری الکتریکی دارند و این کمک می‌کند تا در موقعیت افزایش ناگهانی دمای مغزی(پلاتین‌ها) و ایجاد قوس‌های الکتریکی، برق از مغزی به محیط اطراف اتصال نکرده و در عمل جرقه‌های خطرناکی ایجاد نشود. سرامیک‌ها عایق الکتریکی قوی هستند و به سادگی در برابر ازدیاد جریان سر خم نمی‌کنند.

-در کنار نفوذناپذیری در برابر برق، کلید و پریز با مغزی سرامیکی در برابر دما و حرارت نیز مقاومت بسیار قابل قبولی از خود نشان می‌دهند. حتی در صورت آسیب دیدن بخش‌های فلزی داخلی و ذوب آن‌ها، غشای سرامیکی از انتقال گرمای مغزی به محیط جلوگیری کرده و با ظرفیت گرمایی بالایی که دارد، دما را هضم می‌کند. پس می‌توان گفت از این حیث هم ضریب امنیت بالایی دارند.

در نظر داشته باشید که سه مزیت فوق، همگی دلالت بر یک موضوع دارند؛ ضریب اطمینان بالاتر و امنیت بیشتر. در پریزهایی که قرار است بار(جریان) زیادی را تحمل کنند، در عمل وجود مواد نامرغوب می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند. با نصب و بهره‌برداری از کلید و پریز با مغزی سرامیکی در محیط منزل شما عملاً شانس وقوع حادثه بر اثر ذوب شدن یا هر نوع آسیب حرارتی دیگر را از بین خواهید برد.

شاید بتوان گفت مرغوبیت، طراحی و کیفیت مغزی بیش از ساختار ظاهری اهمیت دارد
شاید بتوان گفت مرغوبیت، طراحی و کیفیت مغزی بیش از ساختار ظاهری اهمیت دارد.

کلید و پریز پارت الکتریک

برند پارت الکتریک، مفتخر است که اولین تولید کننده انواع محافظ برق، چند خانه و کلید پریز با مغزی سرامیکی در خاورمیانه باشد. کلید و پریز پارت الکتریک با در نظر داشتن اهمیت استفاده از مغزی سرامیکی، اقدام به بهره‌برداری از این قابلیت در طیف خاصی از محصولات خود کرده است. در همین راستا به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در صورت نصب و راه‌اندازی سیستم برق در محیط‌های خانگی یا فضاهایی با فشار کاری بالا، نگاه ویژه‌ای به کلید و پریز پارت الکتریک داشته باشید. به عبارتی برند پارت با بهره‌گیری از مزایای سرامیک، محصولات مطمئن و ایمنی را تولید و عرضه می‌کند.

کلید و پریزهای برق پارت الکتریک Part Electric