نکاتی مهم در انتخاب و خرید محافظ نوسان برق با کیفیت

محافظ 6 خانه دیجیتالی مدل 2060

یکی از اشکالاتی که در بسیاری از وسایل الکترونیکی جذاب وجود دارد، یافتن پریزهای برق کافی برای وصل کردن همه  وسائل است. اگر یک کامپیوتر رومیزی داشته باشید، به احتمال زیاد به یک مانیتور، چاپگر ، بلندگوهای رومیزی،روتر بی سیم، دستگاه های تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی دیگر نیاز دارید که همگی باید به یک پریز برق متصل شوند. برای یک سیستم سینمای خانگی، تلویزیون، گیرنده/تقویت کننده استریو، پریمپ، ساب ووفر، بلندگوها (گاهی اوقات)، ترنتیبل، پخش کنندهBlu-ray/DVD، کنسول های بازی و گیرنده دیجیتال وجود دارد که آنها نیز نیازمند یک پریز برق هستند اما دقت کنید حتما دوشاخه برق این وسایل ارزشمند و گران قیمت شما باید به یک پریز دارای محافظ نوسان برق متصل شده باشند!

محافظ 6 خانه دیجیتالی مدل 2060
محافظ نوسان پارت الکتریک ۶ خانه دیجیتالی مدل ۲۰۶۰ – محافظ مناسب تلویزیون – کامپیوتر و لوازم صوتی تصویری خانگی

محافظ نوسانات الکتریکی

راه حل چیست؟ معمولا افرادی که اطلاعاتی صحیح در مورد چند خانه های نوسان برق و چند خانه های ساده ندارند یک یک پریز برق چند خانه سیار تهیه میکنند . در حالی که هر دوی این گزینه ها پریز های اضافی را ارائه می دهند اما یکی از آنها محافظ نوسانات احتمالی برق نخواهد بود و از وسایل ارزشمند شما محافظت نخواهد کرد. شباهت های عمومی در همین جا پایان می یابد. بیشتر انواع محافظ برق (اما نه همه) چندراهی نیز هستند ، اما چند راهی ها و پریز های سیار چند خانه محافظ الکتریک نیستند. شما اغلب می توانید هر دوی اینها را در یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی سخت افزار یا فروشگاه لوازم الکتریکی مشاهده کنید. اما اولین چیزی که نظرتان را جلب می کند را نخرید! تفاوت ها و فواید قابل توجهی بین این دو وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

شش خانه ارت دار نیک
چند راهی ۶ خانه سیار پارت الکتریک مدل نیک


محافظ نوسان برق در مقایسه با چند راهی

در یک نگاه به نظر می رسد محافظ الکتریک و چندراهی سیار هر دو یک کار را انجام می دهند. اما در حاایکه چند راهی دراصل فقط چندین خروجی برق دارد، یک محافظ نوسان برق طوری طراحی شده است تا تجهیزات الکترونیک را از نوسانات برق و نویزها در امان نگه دارد.

محافظ نوسان برق با انتقال ولتاژ اضافی به درگاه زمینی یک پریز دیواری کار می کند.بدون این ویژگی، ولتاژ اضافی در تمام کابل های برق متصل جریان پیدا می کند و باعث آسیب دائمی دستگاه های متصل می شود.تأثیر ولتاژ اضافی می تواند به همان اندازه آشکار و فوری باشد که یک لامپ نوری رشته ای در یک لحظه می ترکد. اما با گذشت زمان نیز ممکن است به طرز ناخوشایندی به تجهیزات آسیب وارد شود، جایی که بار اضافه شده انرژی به تدریج باعث کاهش ضریب الکترونیکی مدار می شود (در مورد گرانترین لوازم خود با ریزپردازنده های پیچیده فکر کنید) و در نتیجه خرابی نهایی به وجود بیاید.

محافظ ولتاژ ورودی 30 امپر مدل 5137
محافظ ولتاژ ورودی ۳۰ آمپر پارت الکتریک مدل ۵۱۳۷

یک نمونه شدید ولتاژ اضافی، صاعقه است. البته این حادثه خیلی کم رخ می دهد (بستگی دارد کجا زندگی می کنید) و آنقدر قدرتمند است که شامل حال محافظ نوسان الکتریکی نمی شود. ایمن ترین راه در هنگام طوفان و رعد و برق این است که تجهیزات الکتریکی خود را از برق بکشید. معمولا وقتی شرکت های برق منطقه ای اقدام به تعویض قطعات در شبکه برق می کنند یا تجهیزاتشان دچار مشکل می شود نیز با نوسان ولتاژ و نویز مواجه خواهید شد. هرچقدر هم تلاش کنند تا جریان برق پایداری را در سراسر شبکه حفظ کنند باز هم اختلالات رخ می دهند.

شایع ترین موارد ولتاژ اضافی در هنگام استفاده از تجهیزات پرمصرف و تغییر تقاضای انرژی رخ می دهد، به خصوص اگر ساختمان دارای سیم کشی برق قدیمی یا سیم کشی بدی باشد.تا به حال دقت کرده اید هر زمان که یخچال، سیستم تهویه هوا، سشوار یا هر وسیله قدرتمند دیگری روشن شود، نور چراغها لرزان یا کم می شود؟ این درخواست ناگهانی انرژی می تواند باعث افزایش لحظه ای در مدار شود و بر تمام خروجی های متصل تأثیر بگذارد.در آمریکای شمالی، هر وسیله ای بالاتر از ولتاژ استاندارد ۱۲۰ ولت ، بیش از حد در نظر گرفته می شود.نوسانات برق کوچکتر می توانند در هر زمان و بدون هیچ گونه علامتی تا زمانی که از ولتاژ عملیاتی وسیله فراتر نرفته است رخ دهد.

محافظ دیچیتال usb مدل 5203
محافظ نوسان برق دیچیتال پارت الکتریک مجهز به پورت USB مدل ۵۲۰۳ – محافظ برق مناسب تلویزیون – کامپیوتر و لوازم برقی خانگی


در هنگام انتخاب و خرید محافظ نوسان برق چه باید کرد

محافظ های نوسان برق در شکل ها و اندازه های مختلفی به بازار عرضه می شوند.برخی مستقیماً به دیوار وصل می شوند و مانند یک پریز کار می کنند.بقیه انواع محافظ های نوسان مجهز به کابل هستند که ممکن است بین یک تا ۱۲ فوت طول داشته باشند. هنگام انتخاب و خرید یک محافظ برق مثل محافظ نوسان تلویزیون صحیح، مطمئن شوید که دارای مشخصات زیر است:

 • خروجی کافی برای تمام تجهیزات الکترونیکی
 • فاصله مناسب بین خروجی ها
 • کابل برق به اندازه کافی طولانی

وقتی ده وسیله برای اتصال به محافظ دارید، با خرید یک محافظ برق با شش خروجی خودتان را به دردسر نیاندازید. هرگز یک چند راهی یا یک محافظ الکتریک اضافی را به یکدیگر متصل نکنید. با این کار هم خطر بار اضافی در مدار الکتریکی فزونی می یابد و هم  هر تعداد محافظ که استفاده کرده باشید از گارانتی خارج می شود. اگر از تعداد دقیق پریزهایی که نیاز دارید مطمئن نیستید همیشه تعداد بیشتری را در نظر بگیرید.

همه محافظ های برق پیشرفته برای استفاده انواع دوشاخه ها طراحی نشده اند.بعضی از دوشاخه ها آنقدر بزرگ هستند که در هنگام وصل شدن می توانند یک پریز برق (یا دو یا سه) را مسدود کنند. حتی اگر تجهیزات فعلی شما از دوشاخه استاندارد استفاده می کند، ارزش انتخاب یک محافظ نوسان را دارد که برخی از پریزها از هم فاصله داشته باشد.در عین حال که هنوز هم می توانید از همه آنها استفاده کنید، در آینده نیز می توانید براحتی دوشاخه هایتان را جابجا کنید.

محافظ 6 خانه دیجیتال آذین مدل 5143
محافظ نوسان برق پارت الکتریک – ۶ خانه دیجیتال آذین مدل ۵۱۴۳ – محافظ مناسب تلویزیون تجهیزات زیرساختی و الکترونیکی – محافظ مناسب نصب در رک یا رک مونت Rackmount

خیلی خوب نیست اگریک محافظ نتواند به نزدیکترین پریز برق دیواری برسد. مطمئنا شما می توانید از یک سیم رابط استفاده کنید، اما انجام این کار محافظت کامل را تضمین نمی کند و اغلب ضمانت محصول را خنثی می کند.بنابراین در صورت شک و تردید ، محافظ های الکتریک مورد نیازتان را با طولانی ترین طول کابل انتخاب کنید.

رتبه بندی عملکرد و کیفیت مناسب محافظ نوسان برق را در نظر بگیرید

بسته بندی محصول به منظور جلب توجه و همچنین ارائه اطلاعات به صورت یکجا طراحی شده است. در نظر گرفتن اینکه چه تعداد محافظ نوسان شامل مشخصات مورد نظرتان است، ممکن است گیج کننده باشد. بنابراین بهتر است روی نکات مهم و حیاتی توجه کنید، ابتدا به دنبال این موارد باشید:

 • ژول (بالاتر بهتر است): تعداد ژول های ذکر شده برای محافظ ولتاژ ، میزان جذب انرژی را نشان می دهد. سپری را تجسم کنید که انرژی اضافی را مسدود می کند.اعداد بالاتر بدان معنی است که محافظ نوسانات ولتاژ می تواند تعداد صدمات متعدد یا شدیدتری را تا زمان فرسوده شدن تحمل کند. بنابراین اگر یک محافظ نوسان الکتریک دارای ۵۰۰ ژول درجه محافظت باشد، می تواند از لحاظ تئوری ده صدمه ۵۰ ژول، یا چهار صدمه ۱۲۵ ژول، یا دو صدمه ۲۵۰ ژول یا یک صدمه ۵۰۰ ژول را تحمل کند.لوازم الکترونیکی کوچک (مانند لامپ ها، رادیوها، شارژرهای باتریو غیره) با رده بندی های ژول زیر ۱۰۰۰ مناسب هستند. اما برای تجهیزات کامپیوتری یا تجهیزات سینمای خانگی، حتماً محافظ های الکتریک را با رتبه های ۲۵۰۰ یا بیشتر در نظر بگیرید.
 • ولتاژ بستن(پایین تر بهتر است): ولتاژ بستن  که گاه آن  را به عنوان درجه بندی حفاظت از ولتاژ (VPR) یا درجه بندی ولتاژ سرکوب شده (SVR)  می نامند،  نشان می دهد چه موقع محافظ فعال می شود تا ولتاژ اضافی را به زمین منحرف کند.مانند پارتیشن یا تغییردهنده مسیر در مورد آن فکر کنید.اگرچه محافظ ارائه شده توسط ژول خوب به نظر می رسد، ولتاژ بستن (حداکثر ولتاژ قابل عبور از طریق آن) است که در نهایت به مراتب موثرتر است.عدد کمتر بدان معنی است که محافظ ولتاژ تحمل ولتاژ اضافی را ندارد. بنابراین هنگام مقایسه یک محافظ نوسان برق با ولتاژ بستن ۳۳۰ ولت (بهترین گزینه) در مقابل دیگری با ولتاژ بستن ۵۰۰ ولت، نوع دوم باعث می شود که افزایش ولتاژ یا نویز بیشتری (که می تواند به اجزاء آسیب برساند قبل از اینکه بتوان کاری انجام داد) رخ دهد.
 • زمان پاسخ (کمتر بهتر است): زمان پاسخ (به طور معمول در مقادیر نانو ثانیه اندازه گیری می شود) نشان می دهد که یک محافظ به چه سرعت به منظور منحرف کردن ولتاژ اضافی واکنش نشان می دهد.در حالی که به نظر می رسد تجهیزات الکترونیکی خیلی فوریکار می کنند، در واقع به زمان نیاز دارند تا کار کنند. زمان پاسخگویی با ولتاژ بستن،تنگاتنگ یکدیگر کار می کنند. محافظ های الکتریک با زمان پاسخ کمتر، به منظور تغییر مسیر ولتاژ اضافی، سریعتر فعال می شوند قبل از اینکه احتمال ایجاد آسیب وجود داشته باشد. اگر بهترین ها را می خواهید، مدل هایی با زمان پاسخ در یک نانوثانیه (یا کمتر) را انتخاب کنید.
محافظ کولرگازی پارت الکتریک مدل 683
محافظ کولرگازی پارت الکتریک مدل ۶۸۳

امکانات اضافی محافظ نوسان برق

بسیاری از محافظ های الکتریک پیشرفته،  مجموعه ای از ویژگی های اضافی را ارائه می دهند.این ویژگی ها در عین حال که خوب هستند می توانند قیمت خرید را بالا ببرند.گرانتر بودن، خود به خود به معنای بهتر بودن نیست. ابتدا روی نیازها متمرکز شوید و از رتبه بندی های عملکرد فوق الذکر غافل نشوید.تصمیم گیری در مورد مفید بودن یا نبودن این ویژگی ها بر عهده هر فرد است:

 • پورت USB
 • نمایشگرهای LED
 • سوکت های اترنت، کواکسیال و/یا تلفن
 • محافظ سه خط (یا همه حالات)
 • قطع کننده مدار داخلی
 • فیلتر EMI/RFI و/یا تهویه برق
 • پشتیبان باطری USP
 • چراغ های نشانگر جایگزینی (یا وضعیت حفاظت) و/یا هشدارهای صوتی
 • صرفه جویی در مصرف انرژی (مانند شاخه های اصلی ، تایمر و غیره)
 • کنترل از راه دور بی سیم
 • ·          سنسور حرکت
 • حفاظت الکتریک از کل خانه

خرید محافظ نوسان برق دارای گارانتی یا ضمانت نامه

همانند بیشتر لوازم الکترونیکی مصرفی، محافظ های الکتریک دارای ضمانت تولید کننده هستند که تجهیزات متصل را تا حداکثر مقدار مالی مشخص شده پوشش می دهد (از محصولی به محصول دیگر متفاوت است). امید است که هرگز نیازی به استفاده از آن نباشد، اما همیشه بهتر است آماده باشید.مطمئن شوید که متن چاپی  در رابطه با پوشش گارانتی را بخوانید.جهت استفاده از ضمانت نامه در بعضی مواقع  به محافظ الکترونیک آسیب دیده نیاز داریدبطوری که تمام تجهیزاتی (چه آسیب دیده باشند و چه ندیده باشند) که در زمان آسیب به آن متصل بوده اند کماکان به آن متصل باشند. رسیدهای اصلی برای تمام تجهیزات را نگه دارید.

به هر حال معمولاً بسیاری از استثناها، شرایط و محدودیت ها وجود دارد و بازپرداخت کامل خسارت هرگز تضمین نمی شود. همچنین ممکن است که ادعای خسارت سه یا چند ماه طول بکشد.

محافظ تلویزیون و لوازم صوتی تصویری پارت الکتریک
محافظ تلویزیون و لوازم صوتی تصویری پارت الکتریک

به یاد داشته باشید:

 • اتصال یک محافظ ولتاژ برق به یک پریز برق دیواری مناسب، بسیار مهم است. در چنین موردی استفاده از یک آداپتور سه به دو اصلا قابل قبول نیست.در غیر این صورت  نمی تواند از تجهیزات مورد نظر محافظت کند.
 • ·          ژول همه چیز نیست. حتماً ولتاژ بستن و زمان پاسخگویی را نیز در نظر بگیرید.محافظ های الکتریک را با سایر محافظهای الکتریکی یا سه راهی ها و یا UPS ها برای خروجی برق  بیشتر به کار نبرید. در صورت استفاده همزمان و تودرتو از این تجهیزات،با خطر ولتاژ بیش از حد مدارهای الکتریکی خانه، اشتعال آتش الکتریکی و یا رد ضمانت محافظ نوسان مواجه خواهید شد.
 • محافظ های الکتریک به تدریج با گذشت زمان فرسوده می شوند و هیچ وقت نشان نمی دهد که چه زمانی نیاز به جایگزینی دارید. هیچ قانون مشخصی وجود ندارد به جز این که برای خرید محافظ جدید پس از آنکه قبلی کارش را انجام داد اقدام کنید (یعنی اگر منطقه شما دچار آسیب و ناهنجاری در شبکه برق محلی شد یا نوسانات جدی در برق داشتید یا ترانسفورماتوری در منطقه شما منفجر شد یا شکست، بعد از وقوع رعد و برق و غیره )

قابل اعتماد ترین و بهترین برند تولید کننده محافظ تلویزیون و لوازم برقی خانگی در ایران کدام است؟

پس از آشنایی دقیق با خصوصیات و ویژگی های یک محافظ برق قدرتمند , حال نوبت به انتخاب میرسد. تولیدات متنوعی در بازار لوازم برق خانگی و صنعتی کشور وجود دارد اما شرکت پارت الکتریک ضمن بهره مندی از سه دهه تجربه خود در تولید قطعات هم ردیف با در نظر گرفتن کلیه اصول فنی و استاندارد های جهانی اقدام به تولید انواع محافظ تلویزیون – کامپیوتر – کولر گالری – محافظ ولتاژ برق ورودی نموده است و با افتخار سهم بزرگی از بازار تامین محافظ نوسان برق در کشور و خاور میانه را بر عهده دارد. جهت مشاهده انواع محافظ تلویزیون – محافظ یخچال فریزر – محافظ کولر گازی و انواع دیگر محصولات پارت الکتریک اینجا را کلیک کنید.

محصولات-پارت-الکتریک۱-۶۰۰x319
شما در حال مشاهده بخش کوچکی از تولیدات شرکت پارت الکتریک میباشید . . .

برند پارت الکتریک برای مدت ۳۴ سال به عنوان نمادی از کیفیت و امنیت در بازار تولید قطعات هم ردیف شناخته میشود. این مجموعه مفتخر است که اولین تولید کننده انواع محافظ برق , چند خانه و کلید پریز با مغزی سرامیکی در خاور میانه باشدو مغزی سرامیکی علاوه بر افزایش طول عمر محصول با تحمل بهتر عوامل متغیر محیطی‌, مقاومت گرمایی و الکتریکی بهینه موجبات کارایی‌ هر چه بیشتر محصول نهایی را فراهم می آورد. این مجموعه طی سالیان سال بر تولید محصولات با کیفیت تمرکز ویژه ای داشته که به کار گیری فنون پیشرفته آماری، سیستم داده پردازی و تصمیم گیری مبتنی‌ بر مستندات طبقه بندی شده و به روز تحت نظارت و تایید موسسه افنور فرانسه مهر تاییدی بر این رسالت میباشد. محصولات شرکت پارت الکتریک هم اکنون تحت استاندارد های  ISO 9001 و ISO 17025 تولید و مورد بررسی قرار می گیرند. اما این باعث غفلت ما نخواهد شد و محصولات همچنین در آزمایشگاه های تخصصی ما تست های کیفیت را نیز پشت سر می گذارند .

ضمانت کارکرد محافظ نوسان پارت الکتریک

شما همیشه می توانید به کارکرد محصولات الکترونیکی پارت الکتریک تکیه کنید. به منظور ارائه بهترین سرویس های ممکن, به شما این اطمینان را می دهیم که تولیدات پارت الکتریک در زمینه محافظ ها با تضمین محصولات خود از طریق ضمانت نامه و همچنین ارائه خدمات پس از فروش مناسب, پیشگام در این زمینه شناخته می شوند. قابلیت گارانتی در واقع کیفیت محصولات را در پارت الکتریک ضمانت می کند. این ضمانت نامه شما را با میزان قابل توجهی از استاندارد های رعایت شده توسط این شرکت آشنا می کند.  محصولات پارت الکتریک دارنده انواع گواهینامه های ایمنی از سازمان های کنترل کیفی هستند که نشان میدهد تولیدات این مجموعه  با پیروی از استاندارد های رایج سازمان های بین المللی و اداره استاندارد ایران ضمن آزمایشات مداوم و تایید شده تهیه شده اند. برای آشنایی بیشتر با شرکت پارت الکتریک و تاریخچه فعالیت ها و تولیدات اینجا را کلیک کنید.

کنترل کیفیت در شرکت پارت الکتریک


آزمایشگاه پیشرفته همکار سازمان استاندارد ملی ایران

 آزمایشگاه های پارت الکتریک برای انجام آزمایش های طولانی مدت و با شدت های متفاوت در زمینه های مختلف تجهیز شده اند.  آزمایشگاه تخصصی کنترل کیفیت پارت الکتریک به عنوان آزمایشگاه همکار موسسه استاندارد ملی ایران و مورد تایید این نهاد دولتی, با بهره مندی از تجهیزات و امکانات ویژه کنترل کیفی , به عنوان مرجعی جهت بررسی کیفیت تولیدات کارخانجات و اعطای گواهینامه های اجباری و یا اختیاری سازمان استاندارد ملی ایران شناخته شده میباشد.

سرمایه گذاری دائم در کیفیت محصولات جز مقررات اصلی در پارت الکتریک به شمار می آید. کیفیت بالا و قابل اطمینان در واقع مفهومی از محصولات این مجموعه است. فرایند های تولیدی دقیق ترین اقدامات کیفی را پشت سر میگذارند, که در نهایت باعث می شود محصولات ما, منعکس کننده نیازهای مشتریان باشد.

نتیجه گیری

محافظ نوسان برق یک وسیله کلیدی و بسیار مهم برای حفظ سلامت وسایل برقی است. این وسیله با در نظر داشتن بازه معمول ولتاژ برق خانگی، در صورت خارج شدن برق ورودی از این بازه، جریان را قطع و وسیله شما را از اتصال به سیستم برق باز می‌دارد. نُرم برق متناوب خانگی در ایران ۲۲۰ ولت است و بیشتر شدن یا حتی کمتر شدن ولتاژ برق خانه از این عدد، می‌توان آسیب جدی به وسایل برقی شما بزند. با در نظر داشتن شانس بالای وقوع نوسان، همیشه داشتن یک محافظ نوسان برق خوب، یک راه حل منطقی برای پیشگیری از بروز حوادث و آسیب دیدن وسایل خانگی است.

محافظ نوسان برق پارت الکتریک با در نظر داشتن اهمیت بالای این موضوع تلاش کرده تا محصولات متعددی را در این زمینه در اختیار مشتریان قرار دهد. انواع مختلفی از محافظ نوسان برق پارت الکتریک که به شکل کاملاً اختصاصی و با جزئیات دقیقی برای محافظت از لوازم برقی مختلفی به بازار عرضه می‌شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *