کابل hdmi چیست و انواع کابل hdmi

کابل hdmi چست و انواع کابل hdmi

امروزه کیفیت بالای محصولات حرف اول را در تکنولوژی می‌زند. یکی از این محصولات، کابل hdmi می‌باشد که با عنوان کابل چند رسانه‌ای نیز بین مصرف کنندگان شناخته می‌شود. این محصول جهت انتقال دادن داده‌های مختلف که در کامپیوتر قرار دارد مثل فایل‌های صوتی و تصویری به تلویزیون، با بهترین کیفیت و بدون هیچ مشکلی بکار می‌رود. در طی گذشت سال‌ها، مردم همواره به دنبال راهی برای اشتراک گذاری فیلم‌ها با بالا‌ترین کیفیت در صدا و تصویر بوده‌اند؛ به همین منظور، ابزار و محصولات انتقال بسیار زیادی برای این کار ابداع شده است. در واقع این محصول بهترین وسیله برای انتقال صدا و تصویر به شکل همزمان می‌باشد و در این مقاله به طور کامل در مورد انواع کابل hdmi توضیح خواهیم داد.

انواع کابل hdmi

کابل hdmi بهترین وسیله برای انتقال صدا و تصویر به شکل همزمان می‌باشد.

کابل hdmi راه اصلی اتصال دستگاه ها در تلویزیون یا سینمای خانگی است، به عبارتی این وسیله می تواند سیگنال های ویدیویی، صوتی و سیگنال های کنترل را انتقال دهد. دستگاه هایی که می توانند اتصالات hdmi داشته باشند عبارتند از:

 • تلویزیون ها، ویدئو پروژکتورها، مانیتورها
 • گیرنده های سینمای خانگی
 • جعبه های کابل/ماهواره و DVRها
 • پخش کننده های رسانه
 • کنسول های بازی
 • کامپیوترهای شخصی و لپتاپ
 • دوربین های دیجیتال، دوربین فیلم برداری و تلفن های هوشمند
 • Blu-ray، DVD و پخش کننده ای UltraH
ورودی و خروجی کابل HDMI
ورودی و خروجی کابل HDMI

انواع کابل hdmi در سال ۲۰۰۳ وارد عرصه‌ی تکنولوژی شده و از آن زمان تاکنون، از اهمیت آن برای انتقال داده‌ها کم نشده است. این کانکتور علاوه بر این که برای سینمای خانگی استفاده می‌شود، برای انتقال فایل‌های صوتی و تصویری دوربین‌ها‌ی عکاسی و فیلم‌برداری نیز بکار می‌رود. برای انتقال فایل‌های مختلف با این کابل، به فشرده‌سازی فایل‌ها احتیاجی نیست و همین نکته باعث می‌شود که این محصول در عملکرد خود در بین سایر محصولات این چنین و کانکتور‌ها ممتاز باشد. همچنین نکته‌ی دیگر درباره‌ی انواع کابل های hdmi این است که، برای انتقال فرمت‌های مختلف ویدیوها و فایل‌های صوتی می‌توان از این محصول استفاده کرد.

کابل hdmi محصولی بسیار کاربردی جهت انتقال فایل‌های صوتی و تصویری است.
کابل hdmi محصولی بسیار کاربردی جهت انتقال فایل‌های صوتی و تصویری است.

در گذشته برای این کار از محصولاتی مثل سیم‌های VGA استفاده می‌شد، اما امروزه با استفاده ازاین محصول کار انتقال با کیفیت بسیار بالاتر و بهتری انجام می‌شود. قبل از همه گیر شدن استفاده از این وسیله، به دلیل استفاده از سایر محصولات ارتباطی کیفیت فایل‌های صوتی تصویری تا حد زیادی پایین می‌آمد و مشاهده‌ی آن‌ها تنها از فاصله‌ی بسیار نزدیک میسر بود که این مسئله باعث بروز ایراداتی برای سیستم بینایی می‌شد؛ اما از طریق انواع کابل hdmi دیگر این مشکل وجود ندارد و انتقال فایل‌ها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

مزایای کابل hdmi

همانطور که اشاره شد، کابل hdmi از بهترین ابزار انتقال به شمار می‌رود و دارای مزایایی بسیاری نسبت به سایر محصولات انتقال دهنده می‌باشد. علاوه بر توانایی این محصول در انتقال فایل‌ها و داده‌های تصویری با بالاترین کیفیت و بدون نیاز به فشرده‌سازی آن‌ها، می‌توان به توانایی بالای آن در انتقال فایل‌های صوتی با بهترین کیفیت خروجی صدا و دارای کیفیت دیجیتال اشاره کرد. علاوه بر این موضوعات باید اشاره داشت که، استفاده از این محصول کار انتقال داده‌ها و فایل‌ها را برای مصرف کنندگان بسیار ساده می‌کند و تنها با بکارگیری یک عدد از آن، می‌توان فایل‌ها را بطور همزمان انتقال داد.

سرعت انتقال داده‌ها توسط کابل hdmi حدود 10 گیگابایت در ثانیه می‌باشد‌
سرعت انتقال داده‌ها توسط کابل hdmi حدود ۱۰ گیگابایت در ثانیه می‌باشد‌

باید اشاره کرد که برای بکارگیری کانکتور hdmi، هر دو وسیله‌ی مورد نظر که فرایند انتقال فایل‌ها و داده‌ها بین آن‌ها انجام می‌شود، باید این تکنولوژی را پشتیبانی کنند. برای فهمیدن این موضوع می‌توان وسیله‌ها و دستگاه‌های ورودی و خروجی را جهت دارا بودن سوکت hdmi بررسی کرد. این محصول از ۱۹ پین تشکیل شده است و داده‌های عبوری از آن بطور مرتب رمز گذاری می‌شوند و غیرفشرده می‌باشند. از جمله دیگر ویژ‌گی‌های دیگر این وسیله ، می‌توان به سرعت بسیار منحصر بفرد و بالای آن در انتقال داده‌ها اشاره کرد؛ به طوری که توانایی انتقال ۱۰ گیگابایت دیتا در ثانیه برای آن تخمین زده شده، که نسبت به سایر محصولات در این دسته بسیار چشم‌گیر می‌باشد.

ویژگی های کابل hdmi

از ویژ‌گی‌های کابل hdmi، می‌توان به سرعت بسیار منحصر بفرد و بالای آن در انتقال داده‌ها اشاره کرد

شایان ذکر است که با توجه به سرعت و کیفیت بالای انواع کابل hdmi در انتقال داده‌ها، بسیاری از محصولات مختلف دیجیتال از جمله دوربین‌های عکاسی با برندهای مختلف، تلویزیون‌ها و لپتاب‌ها به این قابلیت تجهیز شده اند و گام جدیدی در عرصه‌ی تکنولوژی برداشته شده است. با توجه به انواع مختلف این محصول، کاربرد‌های گوناگونی برای استفاده از آن وجود دارد و که ممکن است تفاوت‌هایی در مشخصات فنی و سایر ویژگی‌های این انواع وجود داشته باشد. در ادامه به بررسی این موضوع پرداخته می‌شود.

کابل های hdmi

برای بکارگیری کابل hdmi، هر دو وسیله‌ی مورد نظر که فرایند انتقال فایل‌ها و داده‌ها بین آن‌ها انجام می‌شود، باید این تکنولوژی را پشتیبانی کنند

انواع کابل HDMI

کابل های hdmi با توجه به سرعت انتقال سیگنال (پهنای باند) و نسخه HDMI که با آنها در ارتباط هستند قابلیت های مختلفی را ارائه می دهند. در اینجا انواع مختلفی از این محصول ارائه شده است:

انواع کابل HDMI
انواع کابل HDMI

کابل استاندارد HDMI:

این کانکتورها به عنوان یکی از انواع کابل hdmi برای شبکه های رایج تلویزیونHDTV، کابل و تلویزیون ماهواره ای (وضوح تصویر حداکثر ۷۲۰p و ۱۰۸۰i) با ظرفیت پهنای باند حداکثر ۵ گیگابیت در ثانیه طراحی شده اند.  برای نسخه های HDMI 1.0 تا ۱٫۲aبهینه شده است.

کابل استاندارد HDMI اتومبیل:

این محصول از قابلیت های مشابه کابل hdmi استاندارد برخوردار است، اما برای اتصال دستگاه های پخش کننده DVD قابل حمل یا داخل اتومبیل و یا اتصال سایر دستگاه ها به نمایشگرهای ویدیویی داخل اتومبیل استفاده می شود. محافظ اضافی نیز برای جلوگیری از تداخل سایر سیستم های برقی خودرو و سیم کشی فراهم شده است.

کابل HDMI با سرعت بالا:

این محصول برای دستیابی به وضوح تصویری با کیفیت ۱۰۸۰p و۴k(30HZ) و همچنین پشتیبانی از ۳D و DeepColor طراحی شده است. این کابل از سرعت انتقال پهنای باند حداکثر ۱۰ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.  برای نسخه های HDMI1.3 تا ۱٫۴aبهینه شده است.

hdmi
کابل hdmi

کابل HDMI اتومبیل پر سرعت:

کابل hdmi اتومبیل پر سرعت: این محصول از ویژگی های مشابه کابل های hdmi با سرعت بالا پشتیبانی می کند اما برای محیط خودرو بهینه شده است.

کابل HDMI پریمیوم (اعلا) پر سرعت:

این نوع کابل برای انتقال مطمئن فیلم با وضوح ۴k/UltraHD طراحی شده است که ۴k/60Hz ، HDR و محدوده رنگی گسترده ای را شامل می شود. این محصول از پهنای باند ۱۸ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و برای نسخه های HDMI 2.0/a/b بهینه شده است.

کابلhdmi با سرعت خیلی بالا: این نوع کابل HDMI کلیه قابلیت های دیگر کابل ها را داراست  و علاوه بر آن  از فیلم های۸k با HDRپشتیبانی می کند. از پهنای باند حداکثر ۴۸ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و نسبت به EMI (تداخل الکترومغناطیسی) که ناشی از برخی از دستگاه های بی سیم است، کمتر حساس است. این نوع برای نسخه HDMI2.1 بهینه شده است.

کابل های HDMI با ساختار درونی اترنت:

کابل های استاندارد HD ، استاندارد با سرعت بالا ، پریمیوم پر سرعت و فوق العاده پر سرعتی نیز وجود دارند که ممکن است از یک کانال اترنت hdmi اضافی (HEC) پشتیبانی کنند. این نوع محصول به گونه ای طراحی شده است که به چندین دستگاه متصل به hdmi اجازه می دهد تا یک اتصال اترنت مرسوم با یک روتر پهنای باند با سرعت حداکثر ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را به اشتراک بگذارند. با این حال ، این ویژگی به طور معمول در دستگاه ها اجرا نمی شود.

کابلHDMI با ساختار درونی اترنت
کابلHDMI با ساختار درونی اترنت

انواع اتصال دهنده نهایی (کانکتور) کابل HDMI

با توجه به نوع کاربرد، علاوه بر کابل ها،چهار نوع اتصال دهنده نهایی(کانکتور) کابلhdmi نیز وجود دارد.

اندازه معمولی (نوع A):

یک کابل hdmi با یک کانکتور اندازه معمولی،عموماً برای اتصال دستگاه هایی مثل پخش کننده های DVD/Blu-ray/Ultra HD، کامپیوترها، پخش کننده های رسانه ای، جعبه های کابل/ماهواره و کنسول های بازی ویدیویی به تلویزیون،ویدئو پروژکتور و گیرنده های سینمای خانگی استفاده می شود.

کابلHDMI با کانکتور نوعA
کابلHDMI با کانکتور نوعA

کابل HDMI با کانکتور نوع A

اندازه کوچک (نوع C): از کابل hdmi با کانکتورهای کوچک در دوربین های DSLR و تبلت های با اندازه استاندارد استفاده می شود. انتهایی که به دوربین یا تبلت وصل می شود یک کانکتور اندازهکوچک است، در حالی که انتهای دیگر کابل،کانکتور اندازه استاندارد است که به یک تلویزیون ، مانیتور کامپیوتر یا ویدئو پروژکتور وصل می شود.

کابل HDMI با کانکتور نوع C
کابل HDMI با کانکتور نوع C

اندازه میکرو (نوع D):

از ای نوع در دستگاه های قابل حمل کوچکتر مانند دوربین های دیجیتالی، تلفن های هوشمند و تبلت های کوچکتر استفاده می شود. این محصول دارای یک اتصال میکرو در یک طرف و یک کانکتور استاندارد در طرف دیگر است.

کابلHDMIباکانکتورنوعD
کابلHDMI با کانکتور نوعD

اندازه مخصوص خودرو (نوع E):

برای کابل hdmi مخصوص اتومبیل یک کانکتور ویژه وجود دارد.

کابل HDMI با کانکتور نوع E
کابل HDMI با کانکتور نوع E

ترکیب کابل HDMl با اتصالات غیر HDMI

از انواع کابل hdmi می توان در ترکیب با انواع دیگر اتصالات نیز استفاده کرد. اگر به چنین موردی احتیاج داشتید به عنوان مثال  می توانید از اتصال های تبدیلی و کابل های HDMI/DVI ، HDMI/Display Port ، HDMI/USB-Cو HDMI/MHLاستفاده کنید.

این محصولات ممکن است شامل ویژگی های دیگری نیز باشند که برای بهبود انتقال سیگنال بین دستگاه ها طراحی شده است.

کابل HDMI منفعل:

اکثر کابل های hdmi منفعل هستند، یک سر آن به یک منبع و دیگری به یک گیرنده سینمای خانگی یا صفحه نمایش ویدیویی متصل است و سیگنال منتقل می شود. کابل نیز دو جهته است. به این معنی که می توانید به یک ورودی یا اتصال خروجی hdmi نیز ختم شوید. این نوع باید قادر به ایجاد سیگنال پایدار برای طول تا ۱۵ فوت باشند.

کابل HDMI فعال (تقویت شده):

برای انتقال یک سیگنال پایدار، کابل hdmi طولانی تر ممکن است نیاز به تقویت بیشتری داشته باشد. کابل های فعال hdmi حاوی مدار تقویتی در یک سر اتصال هستند. در بیشتر موارد  برق بصورت داخلی تأمین می شود، اما ممکن است شما با یک کابل فعال کار کنید که برق مورد نیاز را از یک منبع تغذیه خارجی (مانند یک منبع تغذیه USB یا منبع تغذیهAC)که از طریق یک کابل کوچک به یکی از دو سرمحصول متصل است، تامین می کند.

کابل HDMI نوری:

به روشی مشابه اتصالات دیجیتال صوتی نوری، کابل hdmi نوری سیگنال ها را از طریق کابل فیبر نوری، در این حالت هم به صورت ویدیویی و هم صوتی، منتقل می کند. کابل های hdmi نوری همانند کابل هایhdmi دارای انتهای اتصال هستند. کابل hdmi نوری بسیار نازک ساخته شده است اما می تواند بدون نیاز به نیروی خارجی، سیگنال های پایدار را به مسافت بسیار طولانی تر از سایر موارد منتقل کند.

توجه: کابل های hdmi فعال و نوری جهت دار هستند. این بدان معنی است که یک طرف کابل دارای برچسب منبع یا ۱ است و انتهای دیگر آن با برچسب تلویزیون یا ۲ مشخص شده است. برای اینکه کابل صحیح کار کند باید در جهت مناسب وصل شود.

راه های دیگری نیز برای انتقال سیگنال hdmi در مسافت های طولانی با استفاده از راه حل های وابسته به سیم و یا بی سیم وجود دارد.

نکاتی برای خرید کابل HDMI

 • برای دستگاه یا دستگاه هایتان کابل هایی با کانکتور مناسب خریداری کنید.
 • کابلی با طول مناسب بخرید. کابل خیلی طولانی خریداری نکنید ، اما مطمئن شوید که طول کابل آنقدر کوتاه نباشد که مجبور باشید اجزاء را برای دسترسی آسان به اتصالات، جابجا کنید.
 • بیش از آنچه که باید پرداخت نکنید. برای کابل hdmi شش فوتی، مبلغ ۱۰۰ دلار یا بیشتر پرداخت نکنید. قیمت همیشه کیفیت کابل hdmi را نشان نمی دهد. شما نمی خواهید کابل های بی ارزش بخرید، اما اگر بسته بندی دارای آرم رسمی گواهی باشد مطمئن باشیدبا توجه به مشخصات قید شده بر روی بسته کار خواهد کرد. کابل های hdmi با کیفیت خوب و با قیمت مناسب ۱۰ دلار برای کابل هایشش فوتی وجود دارد. اگر به صورت آنلاین خرید می کنید از طریق یک سایت معتبر مانند آمازونAccel، Monoprice یا CablestoGo اقدام به خرید کنید.

توجه: کابل های HDMI پریمیومپر سرعت (Premium High) و کابل HDMI با سرعت خیلی بالا (Ultra Hi- speed)،​​ قیمت بالاتری دارند.

آرم رسمی گواهی کابلHDMI
آرم رسمی گواهی کابل HDMI

کابل های hdmi ای را بخرید که از قابلیت دستگاه های شما پشتیبانی کند. به عنوان مثال، اگر یک پروژکتور تلویزیون/ ویدیوی۴k ، گیرنده سینمای خانگی و UltraHDBlu-ray یا پخش کننده رسانهدارید یا دستگاه هایتان رابه روزرسانی کرده اید، اطمینان حاصل کنید که تمام کابل های hdmi استفاده شده بین آن دستگاه ها کابل هایی با سرعت بالا هستند.

توجه: شما می توانید از اجزای کابل قدیمی تر با اجزای جدیدتر استفاده کنید اما نمی توانید به ویژگی های جدیدتر دسترسی داشته باشید (به نسبت آنچه سازنده برای محصول خاصی در نظر می گیرد.)

مشخصات فنی کابل HDMI

کابلhdmi از بهترین ابزار انتقال داده‌های صوتی تصویری است که توانایی انتقال فایل‌های تصویری با کیفیت بسیار بالا و میزان وضوح ۱۰۸۰ پیکسل را با میزان سرعت ۶۰ فریم در ثانیه دارا می‌باشد. همچنین انتقال داده‌های صوتی با استفاده از این محصول در هشت کانال مختلف و با فرکانس‌های ۱۹۲ کیلوهرتز انجام می‌شود. علاوه بر استفاده از این وسیله در دستگاه‌هایی مثل تلویزیون‌ها و دوربین‌ها، از سایزهای کوچک آن که با عنوان mini HDMI تولید و عرضه می‌شوند نیز برای انتقال داده‌های صوتی تصویری در دستگاه‌هایی با سایزهای کوچکتر و قابل حمل استفاده می‌شود. انتقال داده‌های صوتی با فرمت‌های گوناگون از جمله DTS و Dolby Digital، از جمله ویژگی‌هایی است که این محصولات را به وسیله‌ای بسیار سودمند در فرآیندهای انتقال تبدیل کرده است.

کابل‌های hdmi توانایی انتقال داده‌های صوتی و تصویری را بطور همزمان دارا می‌باشند.
کابل‌های hdmi توانایی انتقال داده‌های صوتی و تصویری را بطور همزمان دارا می‌باشند.

انواع کابل hdmi با استفاده از یک مکانیزم خاص به نام CEC، می‌تواند دستگاه‌های الکترونیکی را کنترل کرده و به آن‌ها فرمان دهد. این محصول از طریق بکارگیری ۱۹ سیم و قرار دادن آن در یک کابل مشخص تولید می‌شود و با استفاده از آن، امکان انتقال داده‌های مختلف با سرعت ۱۰ گیگابایت در ثانیه وجود خواهد داشت. همچنین باید اشاره کرد که، در سیستم داخلی این محصول تعدادی پین‎ تعبیه شده است که دارای محافظ copyright نیز می‌باشد. در درون کابل، از این جهت که پهنای باند نسبت به دیگر کابل‌ها بیشتر است، نیازی به وجود کابل‌های صدا نخواهد بود‌. اگر بخواهیم از کیفیت بالای نسل جدید این محصول بگوییم، می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که، این محصولات پهنای باندی به اندازه‌ی ۱۰ گیگابایت داشته و توانایی انتقال همزمان چند ویدیوی ‌HD با سیگنال‌های مختلف و هشت کانال صدا به اندازه‌ی ۲۴ بیت را، بدون نیاز به فشرده‌سازی آن‌ها برای مصرف کننده فراهم می‌آورد.

بهترین کابل Hdmi

برای خرید کابل hdmi ویژگی‌ها و قواعد مهمی را باید در نظر داشت تا بتوان این محصول را، با بهترین کیفیت موجود در بازار تهیه کرد. از جمله‌ مهم‌ترین ویژگی‌ها توانایی این محصول در انتقال تصاویر ۴K یا به بیان دیگر اولترا اچ دی می‌باشد. بطور کلی به عنوان یک راهنمایی برای خرید بهترین کابل hdmi، باید در نظر داشت که محصول انتخابی دارای گواهی پریمیوم باشد؛ یعنی توانایی پشتیبانی تصاویر ۴K را داشته و نرخ رفرش آن برابر با ۶۰ هرتز باشد. همچنین، بهتر است که پهنای باند این محصول ۱۸ گیگابایت بر ثانیه باشد. در صورت تمایل به استفاده‌ی بلند مدت از این محصول، بهتر است نوع اکتیو آن را خریداری و استفاده کرد.

بهتر است کابل خریداری شده دارای گواهی پریمیوم باشد.
بهتر است کابل خریداری شده دارای گواهی پریمیوم باشد.

نتیجه گیری

برند پارت الکتریک در این مقاله در خصوص کابل hdmi توضیحات جامعی را ارائه کرد. این کابل محبوب از جمله پرکاربردترین و بهترین لوازم جانبی جهت انتقال داده‌های صوتی و تصویری می‌باشد که جایگاه بسیار ویژه‌ای نیز در تکنولوژی دارد. از انواع کابل hdmi می‌توان به hdmi 1.0، ۱٫۱، ۱٫۲، ۱٫۳، و همچنین ۱٫۴ اشاره کرد. به عنوان یک راهنما خرید کابل hdmi، می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای خرید بهترین کابل hdmi بهتر است که دارای گواهی پریمیوم باشد.