آیا تمامی چند خانه های برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟

خیر، تمامی سیم های سیار از یخچال فریزر و تلویزیون شما محافظت نمیکنند و باید اطلاعات کافی نسبت به این چها داشته باشید تا بدانید کدام مورد برای سیستم خانه ی شما مفید است. در اکثر خانه های ما چند راه هایی داریم تا بتوانیم از یک پریز برای وصل ندین وسیله برقی استفاده نماییم. وسیله های برقی که در طول روز همیشه در حال استفاده هستند و اگر محافظ ولتاژ برقی در کار نباشد آسیب های جبران ناپذیری به وسایل برقی شما وارد خواهد کرد. این مورد همیشه از سوی تکنسین های برقی توصیه شده است تا از وسایل گران قیمت شما در برابر شوک های الکتریکی محافظت نماید.

ولتاژ برقی

ولتاژ مقیاس اندازه گیری انرژی بالقوه الکتریکی است. وقتی ولتاژ از حد نرمال بالاتر برود، به سیستم های برقی آسیب میرساند که در اصطلاح به آن سرج (surge) میگویند. اگر ولتاژ سیم بیش از حد بزرگ باشد – به این معنی که تفاوت انرژی پتانسیل الکتریکی از یک طرف به طرف دیگر بسیار بالا است – و سپس سرج از طریق برق افزایش می یابد. این عمل موجب گرم شدن سیم و در نهایت آتش گرفتن آن میشود.

آیا تمامی سیم های سیار ولتاژ برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟

خب در این لحظه قطعا شما به یک محافظ ولتاژ برق نیاز دارید که ولتاژ بیش از حد را تعیین نماید و برق های اضافی کنترل نماید.

محافظ ولتاژ برق چگونه کار میکند؟

خب چه چیزی موجب افزایش برق می شود؟ اکثر مردم فکر می کنند که عامل اصلی افزایش برق، رعد و برق است، اما این در واقع درست نیست.بله، رعد و برق می تواند موجب بروز ولتاژ الکتریکی شود، اما ولتاژ رعد و برق بسیار بزرگ است و اکثر ممحقادر به مقاومت در برابر قدرت آن نیستند.در طول یک طوفان یا رعد و برق، تنها راه کاملا مطمئن که دستگاه های شما دچار افزایش ولتاژ الکتریکی نشوند ، این است که دستگاه های تان را از برق جدا نمایید. اگر میزان برق و ولتاژ عبوری از سیم بسیار زیاد باشد، جریان برق دچار شوک الکتریکی خواهد شد

آیا تمامی سیم های سیار ولتاژ برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟

مسلما به هنگامی که برق های خانه ی شما بر اثر افزایش ولتاژ الکتریکی برود به نیروی برقی زیادی نیاز دارد تا دوباره راه اندازی شود و این عامل بسته به سیم کشی خانه ی شما ممکن است متفاوت عمل کند.

چه زمانی از محافظ ولتاژ برق استفاده نماییم ؟

همیشه! بله شما باید همیشه از محافظ ولتاژ برق برای محافظت از وسایل خود استفاده کنید، در واقع طرح این سوال باید این گونه باشد که برای چه دستگاه هایی از محافظ ولتاژ برق استفاده کنیم. مسلما برای لامپ های ایستاده در کنار کاناپه یا چراغ مطالعه ها به محافظ ولتاژ برق نیاز ندارید ولی برای دستگاه های پر قدرت و گران قسمت خود حتما به یک محافظ قوی نیازمند هستید.

دستگاه هایی که دارای ریز پردازنده های قوی هستند از جمله:

رایانه

تلویزیون

سیستم های استریو و رسانه ها

یخچال و فریزر

چرا باید از محافظ ولتاژ برق استفاده کنیم

فقط برای یک لحظه به این نکته توجه کنید که بر اثر یک اشتباه یا کن توجهی به وسایل برقی خود در خانه باعث چه پیشامد بزرگی خواهید شد، اینجا تاسف شما کار ساز نخواهد بود. به دستگاه های شما ضرر های جبران ناپذیری وارد خواهد شد. از همه مهمتر اینکه همه ی کابل های خروجی شما به یک محافظ میرسند و کنترل و جمع آوری آنها خیلی راحت تر خواهد بود. این نکته را هم فراموش نکنید که این روش ها فقط تبلیغات نیست بلکه امروزه همه به وسایل خود اهمیت بیشتری میدهند و برای حفظ و نگهداری آنها میکوشند پس بهتر است در حفظ آنها کوشا باشیم.

در بسیاری از چند راهی ها حین قابلیت های جزیی دارای یک محافظ داخلی نیز هستند از دو قسمت فیوز و متعادل کننده تشکیل شده اند و هر کدام یک وظیفه ای دارند. فیوز میتواند نوسانات بیش از حد را متعادل کند و متعادل کننده نیز میتواند نوسانات را کنترل نماید و از آسیب های جدی به وسایل های شما جلوگیری نماید.

بهترین محافظ ولتاژ برق را انتخاب نمایید

پیدا کردن یک محافظ ولتاژ برق کار آسانی است فقط باید بدانید به دنبال چه محافظی هستید و چه ویژگی هایی برای شما در اولویت میباشد. برای اینکه متوجه بشوید که به چه محافظی نیاز دارید، ابتدا باید بدانید که دستگاه های خود را از چه چیزی محافظت مینمایید. هنگامی که شما کامپیوتر یا هر وسیله الکتریکی را به یک منبع برق معمولی متصل می کنید، دستگاه باید به طور صحیح عملکردهای ولتاژ ثابت را ارائه کند.در شرایط خاص مانند قطع برق یا مسائل مربوط به شبکه برق، افزایش ولتاژ ممکن است رخ دهد. هر زمان که افزایش ولتاژ رخ دهد آسیب های زیادی به دستگاه های الکتریکی شما وارد خواهد شد.

در ادامه به چند نکته مهم در انتخاب یک محافظ ولتاژ برق اشاره خواهیم کرد:

آیا تمامی سیم های سیار ولتاژ برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟

چراغ نشانگر یا همان هشدار

یک چراغ در هر محافظ برقی به کار رفته است که اگر روشن باشد نشان دهنده ی درست و خراب بودن دستگاه است. چرا که ممکن است گاهی در طی یک فرآیندی خراب شود. این نکته را به هنگام خریدن هیچ گاه فراموش نکنید که محافظ ولتاژ برق دارای چراغ هشدار باشد.

استاندارد

از لحاظ مقاومت و استاندارد های جهانی دنبال محافظ هایی باشید که این استاندارد ها در آن رعایت شده باشد و دیگر نگرانی آن ها در برابر انرژی الکتریکی بالا و یا آتش سوزی نخواهید بود. سعی کنید انتخابی داشته باشید که حداکثر استانداردهای لازم در آن رعایت شده باشد

ولتاژ

ولتاژ یک واحد اندازه گیری است که باعث می شود محافظ برق از همان ابتدا شروع به هدایت برق به دستگاه های متصل شده باشد.به عبارت دیگر، یک محافظ خروجی با یک ولتاژ پایین تر باعث زودتر زنگ زدن می شود، بنابراین بهتر است از دستگاه های شما محافظ با ولتاژ های بالا محافظت شود.هر محافظ برق با ولتاژ اتصال کمتر از ۴۰۰ ولت برای استفاده در منزل مناسب میباشد.

میزان ژول

میزان انرژی یا برقی که محافظ برق میتواند هر بار جذب کند را ژول میگویند. در واقع اگر این میزان بالاتر از هر نشانه ای باشد نشان دهنده طول عمر دستگاه شما میباشد. میزان ژول ۶۰۰ بهترین انتخاب میتواند باشد.

زمان پاسخ دهی
زمان پاسخ دهی این است که چه مدت طول می کشدیک دستگاه نوسانات موجود را شناسایی کند. مقدار کمتر به هنگام پاسخ دهی نشان دهنده ی پاسخ سریعتر و عملی تر است. این باعث می شود تا زمانیکه دستگاه های وصل شده شما در معرض افزایش انرژی قرار بگیرند، بهتر از آنها محافظت می شود.در حالت ایده آل، بهترین زمان پاسخ دهی ۱ نانو ثانیه است.

تا اینجا از لحاظ فنی به موارد مهم و کاربردی محافظ های ولتاژ برق اشاره کردیم که یک محافظ که چه آپشن هایی باید داشته باشد. در ادامه به بعضی نکات ریز در راستای محافظ های ولتاژ برق برخورد میکنیم که با وجود بی اهمیتی، کاربرد هایی بالایی برای شما خواهد داشت.

تعداد اتصالات یک محافظ برقی

با توجه به نیاز خود به چند اتصال همزمان نیاز دارید، فرش بر آن کنید که شما یک مهندس کامپیوتر هستید و همزمان از چند سیستم و دستگاه های برقی همچون پرینتر و اسکن نیاز دارید، در این زمان حتما شما به یک چند راهی برق نیاز دارید که نیاز متوسط روزانه ی شما را برطرف نماید. حتما به این نکته قبل از خرید توجه نمایید تا بعد ها پشیمان نشوید.

طول کابل محافظ برقی جهت اتصال به پریز برق

محل نصب یک چند راهی تا رسیدن به نقطه پریز برق را همیشه در نشر بگیرید. اگر از دسته افرادی هستید که گاهی جهت دکوراسیون محل تلویزیون خود را تغییر میدهید و ممکن است در دکور جدید به راحتی به پریز برق دسترسی نداشته باشید حتما از چند راهی با کابل های طولانی استفاده کنید.

فضای کافی برای اتصال چند آداپتور

این نکته شاید در نگاه اول آن چنان حائز اهمیت نباشد اما به هنگام استفاده از آداپتور های بزرگ مانند مودم ها حتما به آن برخورد کرده اید. حتما به فاصله های درگاه های چند راهی به هنگام خرید توجه نمایید.

محل نصب چند راهی برق

محل نصب محافظ های برقی بسیار حائز اهمیت است که فضای زیادی از خانه ی شما را اشغال نکند و به دکور خانه ی شما ضربه زیادی نزند.

آیا تمامی سیم های سیار ولتاژ برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟

.

داشتن اتصال USB

چند راهی های جدید دارای قابلیت USB هستند و در این باره اگر شما از محافظ های برقی استاندارد استفاده نمایید علاوه بر دستگاه های الکترونیک مانند تلویزیون و یخچال از وسایل ارتباطی خود مانند موبایل نیز محافظت کرده اید.

اتصالات چندگانه چند راهی

چند راهی ها جهت استفاده در کشورهایی زیادی تولید شده اند که با خرید یک آپشن مناسب از مبدل ها دست خواهید کشید و خیلی راحت وسایل خود را به برق بزنید همانطور که در عکس زیر میبینید نوع کانکتور کشور عزیز ما ایران مانند کانکتور کشورهای آلمان و فرانسه است.

خرید یک محافظ نوسان قدرتمند

با توجه به توضیحات بالا حالا اطلاعات دقیق تری نسبت به محافظ ها و سیم های سیار و ویژگی های یک محافظ نوسان برق کار آمد دارید. شرکت پارت الکتریک بزرگترین تولید کننده فطعات هم ردیف و کلید پریز در کشور در سبد محصولات نوسان برق خود تولیدات متنوعی متناسب با هر نیازی ارایه کرده است. انواع محافظ نوسان برق با مغزی سرامیک که برای کارکرد در مقابل نوسانات شدید و اختلالات شبکه برق به صورت دقیق و با کیفیت منحصر به فرد طراحی و ساخته شده اند. این محصولات ضمن برخورداری از کیفیت ساخت بالا کار کرد آن دارای گارانتی نیز بوده و شما دیگر هیچ نگرانی نسبت به خرابی هم نخواهید داشت. جهت آشنایی با انواع محافظ نوسان برق پارت الکتریک اینجا را کلیک نمایید.

آیا تمامی سیم های سیار ولتاژ برق از وسایل الکتریکی محافظت مینمایند؟