آشنایی با انواع سرپیچ لامپ (۱۰+ مدل سرپیچ پر کاربرد)

سرپیچ لامپ part electric

سرپیچ‌ها از جمله مهم‌ترین محصول‌هایی هستند که حضور آن‌ها برای روشنایی یک مکان ضروری است و طریقه‌ی عملکرد آن‌ها به شکلی است که، با قرار دادن لامپ درون آن روشنایی مکان مورد نظر تامین می‌شود. این ابزار مهم در انواع و اندازه‌های گوناگونی ساخته می‌شوند که طرز کار هر یک، با توجه به ویژگی‌ها اجزاء در نظر گرفته شده برای آن تعیین می‌شود. در این مقاله با انواع سرپیچ لامپ و کاربرد هر یک از آن ها در روشنایی آشنا خواهید شد.

سرپیچ از جمله لوازم روشنایی مورد نیاز در هر مکان است.
سرپیچ از جمله لوازم روشنایی مورد نیاز در هر مکان است

اجزاء سرپیچ لامپ

اجزاء تشکیل دهنده‌ی هر وسیله‌ای در چگونگی عملکرد آن بسیار تاثیرگذار بوده و نقش مهمی دارند. سرپیچ به دلیل داشتن نقش مهم در روشنایی یک مکان از جمله ابزار حیاتی در زندگی اشخاص به شمار می‌رود و برای آشنایی با طریقه‌ی عملکرد آن لازم است که از اجزاء تشکیل دهنده‌ی آن آگاه شویم. از جمله اجزاء این قطعه می‌توان به کلاهک، سیلندر، حلقه رزوه و همچنین قسمت‌های ارتباطی با پایه لامپ اشاره کرد.

سرپیچ از اجزاء مهم و مختلفی مثل کلاهک، سیلندر و.. تشکیل شده است.
سرپیچ لامپ از اجزاء مهم و مختلفی مثل کلاهک، سیلندر و.. تشکیل شده است.

انواع سرپیچ یا پایه لامپ

انواع مختلفی برای این قطعه مهم روشنایی وجود دارد که در طر‌ح‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند؛ از جمله انواع در نظر گرفته شده برای آن می‌توان به نوع سرامیکی، ریموت دار، کنترل دار، سقفی، گریف دار، کلید دار، ادیسونی، سه قلو، دوشاخه دار، راکورد دار، دیواری، شمعی و … اشاره کرد.

سرپیچ‌ها دارای انواع مختلفی از جمله شمعی، ادیسونی، پایه دار و ... هستند.
سرپیچ‌ها دارای انواع مختلفی از جمله شمعی، ادیسونی، پایه دار و … هستند.

سرپیچ لامپ سرامیکی

سرپیچ لامپ سرامیکی همانطور که از نام آن پیداست، از جنس سرامیک ساخته شده است و می‌توان گفت که، این نوع نسبت به سایر انواع موجود در بازار سایزی معمولی دارند. جنس سرامیکی آن‌ها باعث می‌شود که، در برابر دما و حرارت بالا بسیار مقاوم بوده و در صورت بروز اتصالی دچار آسیب جدی نشده و ذوب نشوند.

سرپیچ لامپ سرامیکی دارای بدنه‌ای از جنس سرامیک است و در برابر دمای بالا مقاوم است
سرپیچ لامپ سرامیکی، دارای بدنه‌ای از جنس سرامیک است و در برابر دمای بالا مقاوم است

سرپیچ لامپ ریموت دار(سرپیچ لامپ کنترل دار)

سرپیچ های لامپ ریموت دار که در اصطلاح کنترل دار نیز نامیده می‌شوند، دارای ریموتی هستند که به وسیله‌ی آن می‌توان به راحتی میزان روشنایی یک مکان را کنترل کرد. همچنین به وسیله‌ی این نوع سرپیچ، می‌توان از فواصل دور لامپ را خاموش و یا روشن کرد. از نوع ریموت دار بیشتر برای لامپ‌های شارژی استفاده می‌شود. در واقع لامپ‌های وصل شده به این نوع را، می‌توان با بکارگیری یک ریموت کنترل مخصوص روشن و یا خاموش کرد و این یک امتیاز مثبت برای مصرف کنندگان این محصول است. مثلا وقتی در یکی از اتاق‌های منزل هستیم و قصد خاموش کردن لامپ اتاق دیگری را داریم، به وسیله‌ی این نوع سرپیچ می‌توان به راحتی لامپ اتاق را خاموش کنیم.

سرپیچ ریموت دار دارای یک ریموت کنترلی است که به وسیله‌ی آن می‌توان لامپ را روشن یا خاموش کرد.
سرپیچ ریموت دار دارای یک ریموت کنترلی است که به وسیله‌ی آن می‌توان لامپ را روشن یا خاموش کرد.

سرپیچ لامپ سقفی

سرپیچ لامپ سقفی از جمله پرکاربردترین نوع پایه لامپ به شمار می‌رود و در بین مردم بسیار پُر استفاده است. همانطور که از نام آن پیداست، از این دسته برای روشن کردن لامپ‌های سقفی و یا لوسترها استفاده می‌شود. پایه لامپ سقفی را می‌توان در انواع گوناگونی مثل کنترل دار، کلید دار و … تهیه کرد. این نوع محصول روشنایی هنگام نصب به سقف چسبانده می‎شود.

سرپیچ لامپ سقفی را می‌توان برای لامپ‌های معمولی، مهتابی و لوسترها بکار برد.
سرپیچ لامپ سقفی را می‌توان برای لامپ‌های معمولی، مهتابی و لوسترها بکار برد.

سرپیچ لامپ پایه دار

نوع پایه دار سرپیچ، از جمله محکم‌ترین نوع سرپیچ است که دارای بدنه‌ای بسیار مقاوم بوده و در انواع پلاستیکی و استیلی تولید و عرضه می‌شوند. از این دسته بیشتر در مجتمع‌های اداری و مسکونی استفاده می‌شود. به دلیل نمای جذابی که این محصول ایجاد می‌کند، می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لوستر باشد.

از سرپیچ‌های پایه دار به دلیل ظاهر جذاب آن می‌توان به جای لوستر استفاده کرد
از سرپیچ‌های پایه دار به دلیل ظاهر جذاب آن می‌توان به جای لوستر استفاده کرد

سرپیچ لامپ گریف دار

برای ساخت سرپیچ لامپ گریف دار از قطعه‌ای به نام گریف استفاده شده است که برای ساخت آن، مواد مورد استفاده در ساخت سرپیچ بکار می‌رود. این قطعه به شکل دو پیچ ساخته می‌شود و در دو طرف سرپیچ قرار می‌گیرد. این محصول برای نصب لامپ‌های دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از سرپیچ گریف دار برای نصب لامپ‌های دیواری استفاده می‌شود.
از سرپیچ گریف دار برای نصب لامپ‌های دیواری استفاده می‌شود.

سرپیچ لامپ کلید دار

این دسته از سرپیچ لامپ را، می‌توان در دسته‌ی دوشاخه برق نیز قرار داد؛ بر روی پایه‌ی آن، یک کلید روشن و خاموش تعبیه شده است و بعد از قرار دادن لامپ و وصل کردن آن به پریز دوشاخه، با فشار دادن کلید تعبیه شده بر روی بدنه‌ی این محصول می‌توان به روشن و یا خاموش کردن لامپ اقدام کرد.

سرپیچ لامپ ادیسونی

سرپیچ‌ های ادیسونی که توسط شرکت ادیسون تولید شده است، در انواع مختلف E5، E10، E11، E12، E14 و… تولید می‌شوند که هر یک دارای کاربرد گوناگون با دیگری است. روی بدنه‌ی این محصول حرف E که نمادی از نام ادیسون است درج شده و از آن در زمینه‌های گوناگونی مثل ساخت چراغ قوه، شب تاب‌ها، لامپ یخچال و فریزر، لامپ‌های معمولی و سایر لوازم روشنایی استفاده می‌شود. از نوع e40 برای روشن کردن لامپ‎های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. مدل‎های e14 و e27 نیز به ترتیب در ساخت چراغ خواب و لامپ‎های معمولی کاربرد دارند.

سرپیچ لامپ ادیسونی دارای کاربردهای متنوعی از جمله ساخت چراغ قوه و لامپ یخچال می‌باشد.
سرپیچ لامپ ادیسونی دارای کاربردهای متنوعی از جمله ساخت چراغ قوه و لامپ یخچال می‌باشد

سرپیچ لامپ پارت الکتریک

سرپیچ لامپ پارت الکتریک در دو نوع E40 و E27 با بدنه سرامیکی و راکوردهای پلاستیکی و برنجی عرضه می‌شود. از مزایای سرپیچ‌ های پارت الکتریک (Part Electric)، بدنه بسیار مقاوم در برابر دما و حرارت بالای آن‌ها می‌باشد. محصولات شرکت پارت الکتریک، ضمن بهره مندی از استاندارد های ISO 9001-2008 – استاندارد ملی ایران و همچنین گواهینامه CE در حال صادرات به کشور های منطقه و همچنین کشورهای اروپایی می باشند. این مجموعه طی سالیان سال بر تولید محصولات با کیفیت تمرکز ویژه ای داشته که اخذ نشان واحد نمونه استاندارد در سال ۱۳۹۸، به کارگیری فنون پیشرفته آماری، سیستم داده پردازی و تصمیم گیری مبتنی‌ بر مستندات طبقه بندی شده و به روز تحت نظارت و تایید موسسه افنور فرانسه مهر تاییدی بر این رسالت می باشد.

از سرپیچ های لامپ برند پارت الکتریک (Part Electric) دیدن نمایید:

سرپیچ لامپ سه قلو

این دسته از لوازم روشنایی که به عنوان سرپیچ لامپ سه تایی نیز از آن یاد میشود، قابلیت روشن کردن سه لامپ به طور همزمان را داشته و از آن‌ها بیشتر برای ساخت لوسترها استفاده می‌شود. در واقع این دسته را می‌توان نوعی مبدل یک به سه دانست که از آن، برای روشن کردن بیش از یک لامپ بطور همزمان استفاده می‌شود.

از سرپیچ‌های سه قلو می‌توان برای روشن کردن چند لامپ بطور همزمان استفاده کرد.
از سرپیچ‌های سه قلو می‌توان برای روشن کردن چند لامپ بطور همزمان استفاده کرد

سرپیچ دوشاخه دار

ساختمان سرپیچ دوشاخه دار به شکلی است که، با قرار گیری یک دوشاخه در قسمت انتهایی بدنه‌ی آن، می‌توان آن را به انواع پریز‌های ارت دار و بدون ارت وصل کرده و لامپ قرار گرفته در این سرپیچ را روشن کرد. این دسته را نمی‌توان برای روشن کردن لامپ‌های ۱۰۰ وات بکار گرفت. همچنین باید گفت که، این دسته برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق بسیار مفید هستند.

سرپیچ‌های دوشاخه‌ دار پروفیل‌های بسیار مفیدی برای صرفه جویی در مصرف برق هستند.
سرپیچ‌های دوشاخه‌ دار محصول های بسیار مفیدی برای صرفه جویی در مصرف برق هستند

سرپیچ راکورد دار

یکی از اجزاء تشکیل دهنده‌ی این نوع سرپیچ، قطعه‌ای به نام راکورد است که یک مهره‌ی زرد رنگ بوده که در قسمت انتهایی بدنه‌ی این نوع قطعه قرار دارد و از آن، برای نصب سرپیچ روی لوستر و چراغ‌های دیواری استفاده می‌شود. این نوع محصول بیشتر در منازل و مجتمع‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرپیچ راکورد دار بیشتر در منازل استفاده می‌شود‌.
سرپیچ راکورد دار بیشتر در منازل استفاده می‌شود‌

سرپیچ دیواری

استفاده از سیم‌ های بلند برای نصب لامپ، ممکن است جلوه‌ای ناپسند را برای یک مکان به وجود بیاورد. با بکارگیری سرپیچ‌ های دیواری می‌توان این مشکل را حل کرد. با اتصال مستقیم این محصول به سقف و یا دیوارها، دیگر نیازی به استفاده از سیم‌های برق نبوده و نمایی جذاب‌تر برای فضای خانه به وجود می‌آورد. این نوع قطعات برای روشن کردن راهروها و راه پله‌ها بکار می‌روند.

سرپیچ‌های دیواری بیشتر در مکان‌های کوچک استفاده می‌شوند.
سرپیچ‌های دیواری بیشتر در مکان‌های کوچک استفاده می‌شوند

سرپیچ شمعی

از این دسته سرپیچ‌ها، برای روشن کردن لامپ‌های شمعی استفاده می‌شود؛ به این لامپ‌ ها، نوع E14 نیز گفته می‌شود. این دسته نیز مانند بسیاری از انواع سرپیچ‌ ها، برای نصب لوستر و یا چراغ خواب بکار می‌روند. از جمله مزایای این محصول می‌توان به بدنه‌ی مقاوم آن در برابر دمای بالا اشاره کرد.

از سرپیچ شمعی برای روشن کردن لامپ‌های E14 استفاده می‌شود.
از سرپیچ شمعی برای روشن کردن لامپ‌های E14 استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

سرپیچ‌ها از جمله مهم‌ترین لوازم روشنایی هستند، که وجود آن‌ها برای روشنایی هر مکانی لازم است. سرپیچ لامپ را می‌توان در انواع مختلفی تهیه و استفاده کرد؛ از جمله انواع سرپیچ که دارای تنوع زیادی می‌باشد می‌توان به نوع کلید دار، ادیسونی، سرامیکی، گریف دار، راکورد دار، سه قلو، سقفی و همچنین پایه دار اشاره کرد که در این مقاله به طور کامل به توضیح هر یک پرداختیم.