چگونه بهترین محافظ نوسان برق را برای کامپیوتر – تلویزیون و لوازم برقی خود انتخاب کنیم؟

محافظ ولتاژ ورودی 30 امپر مدل 5137


اکثر افراد حداقل یکی از لوازم منزل یا وسایل الکترونیکی خود را بر اثر افزایش ولتاژ برق و یا صاعقه از دست داده اند. ولی یک محافظ نوسان برق خوب، می تواند از تجهیزات ارزشمند شما در حوادث بعد محافظت کند. ( و مطمئن باشید که حتماً حادثه بعدی وجود دارد )

برای حداکثر محافظت، ضروری است که بهترین محافظ الکتریکرا برای دستگاه (های) مورد نظر انتخاب کنید.و وقتی صحبت از محافظ الکتریکمی شود، “بهترین” به معنای گران قیمت ترین نیست .در حقیقت نسبت برخی از مدل های رده بالا (یعنی گران) نسبت به برخی از همتایان خود که قیمت پایین تری دارند، محافظت واقعی کمتری در برابر افزایش ولتاژ و صاعقه دارند.


تفاوت میان چند راهی و محافظ الکتریک

قبل از اینکه به جزئیات مربوط به محافظ الکتریک بپردازم، کمی وقت می گذارم تا تفاوت میان محافظ الکتریک و یک چند راهی معمولی را توضیح دهم( آنها به طرز ناخوشایندیبسیار یکسان به نظر می رسند ).در اینجا تفاوتهای اصلی بین این دو مطرح می شود:

نمونه چند راهی برق پارت الکتریک

نمونه محافظ نوسان برق پارت الکتریک

  1. یک چند راهی برق چیزی بیش از گرفتن یک پریز برق در یک سوو ارائه چندین پریز برق در سوی دیگر ندارد.به عبارت دیگر، به جای استفاده از یک پریز برق دیواری برای تأمین انرژی یک دستگاه واحد ، یک چند راهی به شما امکان می دهد تا چندین وسیله از آن پریز برق استفاده کنند. چند راهی های  بهتر ، محافظت از اضافه بار مدار را به صورت فیوز یا قطع کننده مدار فراهم می کنند، اما هیچ وسیله محافظ دیگری در آنها گنجانده نشده است.
  2. متداول ترین شکل محافظ الکتریکدر اصل یک چند راهی است که شامل مدار های داخلی برای محافظتدر برابر افزایش ولتاژ یا صاعقه از وسایلی است که به آن وصل شده اند. این دستگاه ها با ردیابی توان زیاد ورودی و جلوگیری از ورود ولتاژ اضافی و هدایت آن به زمین کار می کنند و از آسیب دیدن دستگاه های متصل در اثر افزایش ولتاژجلوگیری می کنند.

شرایط عدم کارایی محافظ نوسان الکتریکی

درک این نکته ضروری است که یک محافظ نوسانات الکتریک نمی تواندمحافظت کاملی در برابر افزایش ولتاژ و صاعقه در شرایط خاص زیر داشته باشد:

  1. اگر صاعقه در نزدیکی خانه شما اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که افزایش ولتاژ حاصل از آن، هم محافظ نوسان ولتاژ هم تمام وسایلی که به آن متصل است را نابود کند.چرا؟ چون هیچ محافظ الکتریکی آنقدر قوی نیست که بتواند در برابر برق عظیم ناشی از برخورد مستقیم صاعقه مقاومت کند. اما این بدان معنی نیست که چون برخوردمستقیم صاعقه  به ندرت اتفاق می افتد، شما نباید از محافظ الکتریکاستفاده کنید. بیشتر صاعقه ها در واقع در فاصله کمی از خانه اتفاق می افتد.
  2. حتی بهترین محافظ ولتاژ الکتریک نیز برای همیشه دوام نخواهد داشت.اجزای الکترونیکی که ولتاژ بالارابه زمین منتقل می کنند تا حفاظت را تامین کنند، آسیب می بینند. در واقع آنها برای محافظت از (معمولاً) وسایل گرانتر که به آنها وصل می شوند، خود را فدا می کنند.از آنجایی که با هر بار فعال شدن برای حفاظت، کارآیی آنها کاهش می یابد (که بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید)، به مرور زمان توانایی محافظت از تجهیزات شما را از دست می دهند و  در صورت برخورد مستقیم صاعقه، می توانند فوراً ناکارآمد شوند. پس محافظ نوسان برقی که دارای ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش مناسبی باشد یک امتیاز و یک نکته بسیار مهم میباشد. محافظ نوسان برق پارت الکتریک با داشتن ضمانت نامه جای هیچ نگرانی برای مصرف کننده باقی نمیگذارد.

برخی از مدل ها دارای یک نشانگر بصری هستند که به شما این امکان را می دهد تا بدانید که محافظ الکتریک دیگر محافظت کافی را انجام نمی دهد. بنابراین می توانید قبل از اینکه یک افزایش ولتاژ دیگر به تجهیزاتتان آسیب برساند، آن را جایگزین کنید. محافظ نوسان دیجیتال پارت الکتریک در صورت وقوع یک شوک شدید از نوسانات سهمگین به تجهیزات الکتریکی شما و از کار خارج شدن – نمایشگر ولتاژ عدم کارایی را نشان خواهد داد.

برخی از شرکت ها پس از خراب شدن، اجزای محافظ داخلی را به جای کل محافظ الکتریک جایگزین میکنند، اما من آنها را توصیه نمی کنم. محافظ نوسان پارت الکتریک به صورت کلی در زمان استفاده از خدمات گارانتی – تعویض میگردد.

توصیه می کنم بلافاصله پس از آنکه شبکه برق منزل شما با یک شوک بزرگ برق و یا صاعقه مواجه شد، محافظ (های) خود را تعویض کنید، حتی اگر محافظ ها علائم قابل توجهی از آسیب را نشان ندهندو اگر در یک منطقه مستعد طوفان زندگی می کنید، ایده خوبی است که همه ساله پس از پایان فصل طوفان، آنها را جایگزین کنید.

انتخاب بهترین محافظ نوسان الکتریکی

حالا که مقدمات مطرح شد در اینجا مواردی که برای انتخاب بهترین محافظ نوسان برق بدان نیاز دارید را ارائه می دهم:

  1. یک محافظ الکتریکانتخاب کنید که از پریز های محافظت شده به تعداد کافی برخوردار باشد و از تمام دستگاه هایی که نیاز دارید به آن وصل کنید، محافظت کند.من محافظانی بایک دوجین پریز محافظت شده دیده ام.

در برابر وسوسه اتصال چند محافظ الکتریکبه یکدیگر مقاومت کنید، زیرا این کار باعث کاهش کارآیی هر محافظ برق در این حلقه می شود.

محافظ ولتاژ برق با پریزهای متعدد حفاظت شده

  • میزان انرژی اضافی مخربی که یک محافظ نوسانات برق می تواند آن را جذب کند، با واحد ژول اندازه گیری می شود و هر چه ژول بیشتر باشد بهتر است.برای تجهیزات کامپیوتری توصیه می کنم مدلی را خریداری کنید که دارای حداقل ۲۰۰۰ ژول باشد.
  • نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، ولتاژ بستن است (ولتاژ بستن، آستانه ولتاژ بیش از حد است که در آن اجزای محافظ فعال می شوند)من توصیه می کنم یک مدل با ولتاژ بستن ۴۰۰ ولت یا کمتر خریداری کنید. ولتاژ بستن هر چه پایین تر باشد بهتر است اما ولتاژ بستن پایین باعث می شود هزینه محافظ الکتریکافزایش یابد.

چگونگی عملکرد ولتاژ بستن در محافظ نوسان الکتریکی

  • علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، همچنین باید زمان پاسخگویی به اجزای محافظ موجود در یک محافظ الکتریکرا در نظر بگیرید.هرچه مدت بیشتری طول بکشد تا محافظ الکتریک از  ولتاژ اضافی جلوگیری و آن را به زمین منتقل کند، احتمال اینکه تجهیزات شما آسیب دیده یا از بین بروند بیشتر است.

توصیه می کنم مدلی را انتخاب کنید که دارای زمان پاسخ ۱ نانو ثانیه یا کمتر باشد.بلهاین زمان بسیار کوتاه است ، اما وقتی صحبت از محافظ الکتریک در میان است، هر نانو ثانویه حساب می شود!

اکنون که می دانید چگونه بهترین محافظ برق را برای نیازهای خود انتخاب کنید، موارد دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

بهترین محافظ برق نیز اگر به یک پریز برق مناسب وصل نشده باشد، نمی تواند از تجهیزات شما محافظت کند.با وصل کردن یک تستر پریز برق ارزان قیمت، می توانید از خروجی های پریز های خود مطمئن شوید.
تستر های پریز برق فقط چند دلار هزینه دارند و استفاده از آنها بسیار آسان است.به سادگی تستر را به یک پریز برق وصل کرده و به چراغ های روشن نگاهی بیندازید. اگر نشان دهد مشکلی در سیم کشی وجود دارد، یک برق کار یا یک همسایه آچار به دست احتمالاً می تواند در عرض چند دقیقه آن را درست کند.

تستر پریز برق
تستر پریز برق


نکته مهم: یک پریز برق نامناسب علاوه بر جلوگیری از عملکرد صحیح  محافظ الکتریک، می تواند باعث شود شما یا شخص دیگری دچار شوک الکتریکی شوید.و بسته به ماهیت اتصالات نامناسب، حتی می توانند باعث آتش سوزی ساختمان شوند.

خط آخر: در حالی که داشتن هر نوع محافظ الکتریکقدیمی بهتر از نداشتن آن است ، برای انتخاب یک محافظ الکتریک جهت نیازهای خاصتان زمان بگذارید. هزینه آن را نیز در دراز مدت می توانید به خوبی تسویه کنید.