معرفی انواع کلید و پریز

انواع کلید و پریز پارت الکتریک

کلید و پریز هم در خانه کاربرد بسیاری دارند و هم یکی از مهم‌ترین جزئیات در دکوراسیون محسوب می‌شوند. انتخاب مدل مناسب با کاغذ دیواری‌ها و کفپوش‌های خانه در جذابیت بیشتر محیط تأثیر بسزایی دارد. به همین دلیل است که کلید و پریز لاکچری بسیار زیاد است و می‌تواند با انواع مختلف دکوراسیون هماهنگ باشد. در این مقاله در مورد انواع کلید و پریز توضیح خواهیم داد.

انواع کلید و پریز و اهمیت آن در دکوراسیون

هر کلید برق با استفاده از دو قطعه رسانای الکتریکی ساخته می‌شود. با فشار دادن کلید، این دو قسمت به یکدیگر متصل می‌شوند و برق جریان پیدا می‌کند. به این دو قطعه کنتاکت می‌گویند. چیدمان کنتاکت‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و کلیدهایی با کاربرد مختلف را ایجاد می‌کند. چیدمان کنتاکت در کلیدهای یک جهته با چیدمان در کلیدهای چند جهته متفاوت است.

انواع کلید و پریز

کلید و پریز انواع مختلفی دارند. بسیاری از ما تنها کلیدها و پریزهای معمولی را می‌شناسیم. این محصولات علاوه بر مدل‌های مختلف دارای طرح‌های متنوعی نیز هستند. محصولات مدرن و کلاسیک که دارای رنگ‌های متنوعی چون سفید، مشکی، طلایی، سیلور و… هستند. در ادامه انواع آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

کلید و پریز کلاسیک طرح خاصی دارد و بیشتر برای خانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک و مجلل پیشنهاد می‌شود. هرچند بی‌شک سلیقه خریدار در این مورد ارجحیت دارد اما در کلید و پریز کلاسیک ، بد نیست تا نیم‌نگاهی به رنگ‌های کلاسیکی مانند کرم‌قهوه‌ای یا قهوه‌ای تافی داشت. این دو رنگ معمولاً در قاب دور کلید و پریز و خود آن ترند هستند. در مجموع بهتر است در قیاس با رنگ کاغذدیواری‌های خود در این مورد تصمیم بگیرید.

کلید پریز لمسی

کلیدهای لمسی جزو جدید‌ترین محصولات لوکس موجود در بازار هستند. به جای فشار دادن کلید برای خاموش و روشن‌ شدن چراغ تنها کافی است آن را لمس کنید. این کلیدها به صورت تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل طراحی می‌شوند. استفاده از کلید لمسی در تمام قسمت‌های خانه امکان‌پذیر است و تعداد کلیدهای مورد نیاز را کاهش می‌دهد. مزیت مهم دیگر این محصولات لوکس، امکان کنترل از راه دور است. کلیدهای لمسی یکی از اجزای خانه هوشمند محسوب می‌شوند.

کلیدهای لمسی از اجزای خانه‌های هوشمند محسوب می‌شوند
کلیدهای لمسی از اجزای خانه‌های هوشمند محسوب می‌شوند

کلید و پریز کارتی

افرادی که زیاد در هتل‌ها اقامت می‌کنند، با این نوع کلید کاملا آشنا هستند. این محصولات نیز مانند سایر کلیدها تنوع رنگی بسیاری دارند. آن‌ها دارای یک محفظه برای قرار دادن کارت هستند. با قرار گرفتن کارت در محفظه سنسورها کنتاکت را فعال می‌کنند و برق محیطی مورد نظر جریان پیدا می‌کند. این کلیدها و پریزها معمولا در هتل‌ها و ادارات کاربردی هستند. آن‌ها بهترین راهکار برای افرادی که فراموش می‌کنند همه‌ی لامپ‌ها را خاموش کنند، محسوب می‌شوند.

 کلیدهای کارتی، دارای یک محفظه برای قرار دادن کارت هستند
کلیدهای کارتی، دارای یک محفظه برای قرار دادن کارت هستند

کلید و پریز پارت الکتریک

برند پارت الکتریک به عنوان اولین تولید کننده انواع محافظ برق، چند راهی و کلید و پریز با مغزی سرامیکی در خاورمیانه شناخته شده است. از این رو علاوه بر افزایش طول عمر محصول با تحمل بهتر عوامل متغیر محیطی‌, مقاومت گرمایی و الکتریکی بهینه موجبات کارایی‌ هر چه بیشتر محصول نهایی را برای محصولات شرکت پارت الکتریک فراهم آورده است.

در واقع برند پارت الکتریک، یکی از برندهای معتبر تولید کلید و پریز است و محصولات این برند علاوه بر تنوع بسیاری که دارند از کیفیت بالایی نیز برخوردارند. از طرفی قیمت کلید و پریز پارت الکتریک مناسب است، همه‌ی این ویژگی‌ها باعث شده است که شرکت پارت الکتریک سهم مهمی از بازار را به خود اختصاص دهد.

کلید پریز طرح قدیمی

کلید و پریز قدیمی جزو محصولات پرکاربرد در محیط‌هایی است که دکوراسیون داخلی آن‌ها اهمیت زیادی ندارد. این کلیدها جزو ارزان‌ترین محصولات محسوب می‌شوند و ساده هستند. اداره‌ها، کارگاه‌ها و انبارهای خانه‌ها از جمله نقاطی هستند که به کلیدها و پریزهای طرح قدیمی نیاز خواهند داشت.

کلید پریز روکار

کلیدها و پریزهای روکار داخل دیوار قرار نمی‌گیرند. آن‌ها در کنار تمام قطعات دیگر جعبه‌ای دارند. سیم‌ها، کنتاکت‌ها و سایر اجزای کلید و پریز در جعبه قرار می‌گیرد. این محصولات معمولا ظاهر ساده‌ای دارند و در فضاهای صنعتی یا غیر مسقف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلید دو پل روکار پارت الکتریک
کلید دو پل روکار پارت الکتریک

انواع کلید و پریز روکار

همانطور که گفتیم پریزها و کلیدهای روکار کاملا داخل دیوار قرار نمی‌گیرند. این موضوع مزیت‌های مختلفی به دنبال دارد. آن‌ها مقاومت بیشتری دارند و هنگام کشیدن از دیوار خارج نمی‌شوند. به همین دلیل بیشتر در فضاهای صنعتی کاربرد دارند. البته از این نوع پریز برای وسایل آشپزخانه مانند یخچال و لباسشویی نیز استفاده می‌شود.

نصب پریز روکار

بهتر است نصب کردن پریز روکار را به افراد حرفه‌ای در این زمینه واگذار کنید. ابتدا باید ارتفاع مناسب برای پریز را پیدا کنید و سپس فاصله‌ی بین پریزها را مشخص کنید. معمولا فضاهایی که برای پریز و کلید ساخته می‌شوند، استاندارد هستند. برای نصب پریز روکار باید سیم‌های موجود در دیوار را به سیم‌های قوطی پریز وصل کنید. مطمئن شوید که هنگام انجام این کار برق قطع باشد.

کلید و پریز روکار صنعتی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای محصولات روکار در صنعت، کلید و پریز روکار صنعتی است. نمونه‌های صنعتی این محصولات ارت دار هستند. همچنین در صورتی که در محیط‌های غیر مسقف به کار روند، باید درپوش نیز داشته باشند. درپوش از ورود حشرات به داخل پریز و همچنین بارش باران در پریز و کلید و هم چنین ایجاد اتصالی پیشگیری می‌کند.

کلید و پریز روکار قدیمی

در خانه‌های قدیمی کلید و پریزهای روکار قدیمی بسیار دیده می‌شوند. مدل تک پل دارای یک کلید مربع شکل بود. حتی بسیاری از ما کلیدهای روکار قدیمی را در مدرسه‌ها دیده‌ایم. در برخی مدارس زنگ به یک کلید روکار متصل بود. 

کلید و پریز روکار فانتزی

کلید و پریزهای فانتزی طرح‌های خاص و جذابی دارند. به عنوان مثال صفحه‌های آن‌ها به جای اینکه صاف باشد، مورب است. کلید و پریز روکار فانتزی برای لامپ‌های باغ و ویلاها انتخاب مناسبی است. چرا که مقاومت بسیاری دارد و ظاهر آن نیز زیباست.

کلید و پریز فانتزی با طراحی جذاب
کلید و پریز فانتزی با طراحی جذاب

کلید و پریز روکار ضد آب

کلید و پریز ضد آب برای محیط‌های مرطوب انتخاب خوبی است. چرا که قرار گرفتن کلید و پریز در معرض رطوبت، خطرات بسیاری به دنبال خواهد داشت.

کلید و پریز روکار بارانی

کلید و پریز روکار بارانی به گونه‌ای ساخته می‌شود که هنگام بارش باران مانع از رسیدن آب به سیم‌کشی برق می‌شود. استفاده از این محصولات در فضاهای باز ضروری است. در واقع کلید و پریز بارانی روکار نوع دیگری از کلیدهای مناسب برای فضای آزاد است.

کلید پریز توکار

متداول‌ترین کلیدها و پریزها از نوع توکار هستند. معمولا در خانه‌ها و محیط‌های کاری اداری از پریزها و کلید توکار استفاده می‌شود. تنوع مدل و طرح آن‌ها نسبت به پریزهای روکار بیشتر است و برای فضاهای مسقف مناسب هستند.

انواع کلید و پریز توکار

در قسمت‌های قبلی در مورد انواع کلید و پریز توکار توضیح داده‌ایم. در این قسمت، انواع آن‌ها را نام می‌بریم.

نصب پریز توکار

کلیدها و پریزهای توکار جعبه ندارند و مستقیم به دیوار متصل می‌شوند. این روش برای منازل کاربرد دارد. پریزهای تو کار دارای قسمتی فلزی هستند که به دیوار متصل می‌شود و مانع از خارج شدن پریز از دیوار می‌شود. انواع این کلیدها و پریزها شامل موارد زیر است:

-کلید و پریز توکار بارانی
-کلید و پریز توکار صنعتی
-کلید و پریز توکار ضد آب

نتیجه گیری

در ایران کلیدها و پریزهای مرغوب و زیبایی تولید می‌شود که می‌توانید متناسب با نیاز خود اقدام به خرید انواع کلید و پریزهای روکار، توکار، لمسی و یا کلید و پریزهای کارتی و فانتزی نمایید. هر کدام از انواع کلید و پریزها محصولات لوکسی هستند که در انواع مدل‌های کلاسیک و مدرن طراحی می‌شوند. رنگ‌های آن‌ها نیز از سفید و مشکی گرفته تا سیلور و طلایی متغیر است. بنابراین می‌توانید به راحتی کلید و پریزهای منزل از جمله آشپزخانه و سرویس بهداشتی و یا محل کار خود را با انواع مختلف طرح‌های روی دیوار هماهنگ کنید.

چنانچه مایل هستید در مورد نحوه ست شدن کلید و پریز برق مسی با محیط اطراف، آگاهی بیشتری کسب کنید، می‌توانید مقاله استفاده از کلید و پریز برق مسی در دکور را مطالعه فرمایید. در مورد هماهنگی میان رنگ‌بندی‌های دیگر نیز در بلاگ وبسایت پارت الکتریک، مقالات مفیدی قرار گرفته‌است.

از طرفی به همان میزان که از نظر فنی و ساختاری، انتخاب و خرید کلید و پریز برق اهمیت دارد، نمای ظاهری که به خانه می‌بخشند نیز مهم است. کلید و پریز برق شاید مساحتی کمی از دیوار و سطح دکوراسیون یک خانه را بپوشانند اما بی‌شک طراحی ظاهری و رنگ آن‌ها، بر فضای خانه اثرگذار خواهد بود؛ البته اثری قاعده‌مند، مطلق و حتمی خیر. مقصود این است که در انتخاب کلید و پریز برق ، هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد و این چشمان و نحوه نگرش شما هستند که ترکیب‌ها و انتخاب‌های جذاب و زیبا را مشخص می‌کنند.