همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید

همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMIراه اصلی اتصال دستگاه ها در تلویزیون یا سینمای خانگی است. کابلHDMIمی تواند سیگنال های ویدیویی، صوتی و سیگنال های کنترل را انتقال دهد.
دستگاه هایی که می توانند اتصالات HDMI داشته باشند عبارتند از:
·        تلویزیون ها، ویدئو پروژکتورها، مانیتورها
·        DVD، Blu-ray، پخش کننده های UltraHD
·        جعبه های کابل/ماهواره و DVRها
·        گیرنده های سینمای خانگی
·        پخش کننده های رسانه
·        کنسول های بازی
·        کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ
·        دوربین های دیجیتال ، دوربین فیلمبرداری و تلفن های هوشمند 
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
ورودی و خروجی کابلHDMI


انواع کابلHDMI
کابل های HDMIبا توجه به سرعت انتقال سیگنال (پهنای باند) و نسخه HDMI که با آنها در ارتباط هستند قابلیت های مختلفی را ارائه می دهند.
در اینجا انواع مختلفی از کابلHDMI ارائه شده است:
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
انواع کابلHDMI
 
کابل استانداردHDMI: این کابل ها برای شبکه های رایج تلویزیونHDTV، کابل و تلویزیون 
ماهواره ای (وضوح تصویر حداکثر ۷۲۰p و ۱۰۸۰i) با ظرفیت پهنای باند حداکثر ۵ گیگابیت در ثانیه طراحی شده اند.  برای نسخه های HDMI 1.0 تا ۱٫۲aبهینه شده است.
 
کابل استاندارد HDMI اتومبیل: این نوع کابل از قابلیت های مشابه کابلHDMI استاندارد برخوردار است، اما برای اتصال دستگاه های پخش کننده DVD قابل حمل یا داخل اتومبیل و یا اتصال سایر دستگاه ها به نمایشگرهای ویدیویی داخل اتومبیل استفاده می شود. محافظ اضافی نیز برای جلوگیری از تداخل سایر سیستم های برقی خودرو و سیم کشی فراهم شده است.
 
کابلHDMI با سرعت بالا: این نوع کابل برای دستیابی به وضوح تصویری با کیفیت ۱۰۸۰p و۴k(30HZ) و همچنین پشتیبانی از ۳D و DeepColor طراحی شده است. این کابل از سرعت انتقال پهنای باند حداکثر ۱۰ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.  برای نسخه های HDMI1.3 تا ۱٫۴aبهینه شده است.
 
کابلHDMI اتومبیل پر سرعت: این نوعکابلHDMI از ویژگی های مشابه کابل هایHDMI با سرعت بالا پشتیبانی می کند اما برای محیط خودرو بهینه شده است.
 
کابلHDMI پریمیوم (اعلا) پر سرعت: این نوع کابل برای انتقال مطمئن فیلم با وضوح ۴k/UltraHDطراحی شده است که ۴k/60Hz ، HDR و محدوده رنگی گسترده ای را شامل می شود. این کابل از پهنای باند ۱۸ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و برای نسخه های HDMI 2.0/a/bبهینه شده است.
 
کابلHDMI با سرعت خیلی بالا: این نوع کابلHDMI کلیه قابلیت های دیگر کابل ها را داراست  و علاوه بر آن  از فیلم های۸k با HDRپشتیبانی می کند. از پهنای باند حداکثر ۴۸ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و نسبت به EMI (تداخل الکترومغناطیسی) که ناشی از برخی از دستگاه های بی سیم است، کمتر حساس است. این نوع کابل برای نسخه HDMI2.1 بهینه شده است.
 
 
کابل های HDMI با ساختار درونی اترنت: کابل های استاندارد HD ، استاندارد با سرعت بالا ، پریمیوم پر سرعت و فوق العاده پر سرعتی نیز وجود دارند که ممکن است از یک کانال اترنت HDMI اضافی (HEC) پشتیبانی کنند. این نوع کابلHDMI به گونه ای طراحی شده است که به چندین دستگاه متصل به HDMI اجازه می دهد تا یک اتصال اترنت مرسوم با یک روتر پهنای باند با سرعت حداکثر ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را به اشتراک بگذارند. با این حال ، این ویژگی به طور معمول در دستگاه ها اجرا نمی شود.
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMI با ساختار درونی اترنت


انواع اتصال دهنده نهایی(کانکتور)کابلHDMI

با توجه به نوع کاربرد، علاوه بر کابل ها،چهار نوع اتصال دهنده نهایی(کانکتور)کابلHDMIنیز وجود دارد.

اندازه معمولی (نوع A): یک کابلHDMIبا یک کانکتور اندازه معمولی،عموماً برای اتصال دستگاه هایی مثل پخش کننده های DVD/Blu-ray/Ultra HD، کامپیوترها، پخش کننده های رسانه ای، جعبه های کابل/ماهواره و کنسول های بازی ویدیویی به تلویزیون،ویدئو پروژکتور و گیرنده های سینمای خانگی استفاده می شود.

همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMI با کانکتور نوعA

کابلHDMI با کانکتور نوعA

اندازه کوچک (نوع C): از کابلHDMI با کانکتورهای کوچک در دوربین های DSLR و تبلت های با اندازه استاندارد استفاده می شود. انتهایی که به دوربین یا تبلت وصل می شود یک کانکتور اندازهکوچک است، در حالی که انتهای دیگر کابل،کانکتور اندازه استاندارد است که به یک تلویزیون ، مانیتور کامپیوتر یا ویدئو پروژکتور وصل می شود.
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMIباکانکتورنوعC
 

کابلHDMIباکانکتورنوعC

اندازه میکرو (نوع D):از کابلHDMIاندازه میکرو در دستگاه های قابل حمل کوچکتر مانند دوربین های دیجیتالی، تلفن های هوشمند و تبلت های کوچکتر استفاده می شود. یک کابلHDMIمیکرو دارای یک اتصال میکرو در یک طرف و یک کانکتور استاندارد HDMIدر طرف دیگر است.
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMIباکانکتورنوعD
 

کابلHDMIباکانکتورنوعD

اندازه مخصوص خودرو (نوع E):برای کابلHDMIمخصوص اتومبیل یک کانکتور ویژه وجود دارد.
 
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
کابلHDMIباکانکتورنوعE
 

کابلHDMIباکانکتورنوعE

ترکیب کابلHDMI با اتصالات غیر HDMI
 
از HDMI می توان در ترکیب با انواع دیگر اتصالات نیز استفاده کرد. اگر به چنین موردی احتیاج داشتید به عنوان مثال  می توانید از اتصال های تبدیلی و کابل های HDMI/DVI ، HDMI/Display Port ، HDMI/USB-Cو HDMI/MHLاستفاده کنید.
کابل هایHDMI ممکن است شامل ویژگی های دیگری نیز باشند که برای بهبود انتقال سیگنال بین دستگاه ها طراحی شده است.
کابلHDMI منفعل: اکثر کابل هایHDMI منفعل هستند، یک سر آن به یک منبع و دیگری به یک گیرنده سینمای خانگی یا صفحه نمایش ویدیویی متصل است و سیگنال منتقل می شود. کابل نیز دو جهته است. به این معنی که می توانید به یک ورودیHDMI یا اتصال خروجیHDMI نیز ختم شوید. کابل هایHDMI منفعل باید قادر به ایجاد سیگنال پایدار برای طول تا ۱۵ فوت باشند.
کابلHDMI فعال (تقویت شده): برای انتقال یک سیگنال پایدار، کابلHDMI طولانی تر ممکن است نیاز به تقویت بیشتری داشته باشد. کابل های فعالHDMI حاوی مدار تقویتی در یک سر اتصال هستند. در بیشتر موارد  برق بصورت داخلی تأمین می شود، اما ممکن است شما با یک کابل فعال کار کنید که برق مورد نیاز را از یک منبع تغذیه خارجی (مانند یک منبع تغذیهUSB یا منبع تغذیهAC)که از طریق یک کابل کوچک به یکی از دو سرHDMI متصل است، تامین می کند.
کابلHDMIنوری: به روشی مشابه اتصالات دیجیتال صوتی نوری، کابلHDMIنوری سیگنال ها را از طریق کابل فیبر نوری، در این حالت هم به صورت ویدیویی و هم صوتی، منتقل می کند. کابل هایHDMI نوری همانند کابل هایHDMI دارای انتهای اتصال هستند. کابلHDMI نوری بسیار نازک ساخته شده است اما می تواند بدون نیاز به نیروی خارجی، سیگنال های پایدار را به مسافت بسیار طولانی تر از سایر کابل هایHDMIمنتقل کند.
 
توجه: کابل های HDMI فعال و نوری جهت دار هستند. این بدان معنی است که یک طرف کابل دارای برچسب منبع یا ۱ است و انتهای دیگر آن با برچسب تلویزیون یا ۲ مشخص شده است. برای اینکه کابل صحیح کار کند باید در جهت مناسب وصل شود.
 
راه های دیگری نیز برای انتقال سیگنال HDMI در مسافت های طولانی با استفاده از راه حل های وابسته به سیم و یا بی سیم وجود دارد.
 
نکاتی برای خرید کابلHDMI
·        برای دستگاه یا دستگاه هایتان کابل هایی با کانکتور مناسب خریداری کنید.
·        کابلی با طول مناسب بخرید. کابل خیلی طولانی خریداری نکنید ، اما مطمئن شوید که طول کابل آنقدر کوتاه نباشد که مجبور باشید اجزاء را برای دسترسی آسان به اتصالات، جابجا کنید.
·        بیش از آنچه که باید پرداخت نکنید. برای کابلHDMIشش فوتی، مبلغ ۱۰۰ دلار یا بیشتر پرداخت نکنید. قیمت همیشه کیفیت کابلHDMI را نشان نمی دهد. شما نمی خواهید کابل های بی ارزش بخرید، اما اگر بسته بندی دارای آرم رسمی گواهی باشد مطمئن باشیدبا توجه به مشخصات قید شده بر روی بسته کار خواهد کرد. کابل های HDMI با کیفیت خوب و با قیمت مناسب ۱۰ دلار برای کابل هایشش فوتی وجود دارد. اگر به صورت آنلاین خرید می کنید از طریق یک سایت معتبر مانند آمازون ، Accell، Monoprice یا CablestoGo اقدام به خرید کنید.
توجه: کابل هایHDMI پریمیومپر سرعت (Premium High)وکابلHDMI با سرعت خیلی بالا
(Ultra Hi- speed)،​​ قیمت بالاتری دارند.
همه آن چیزی که باید درباره انواع کابلHDMI بدانید
آرم رسمی گواهی کابلHDMI
 

آرم رسمی گواهی کابلHDMI

·        کابل هایHDMIای را بخرید که از قابلیت دستگاه های شما پشتیبانی کند. به عنوان مثال ، اگر یک پروژکتور تلویزیون/ ویدیوی۴k ، گیرنده سینمای خانگی و UltraHDBlu-ray یا پخش کننده رسانهدارید یا دستگاه هایتان رابه روزرسانی کرده اید، اطمینان حاصل کنید که تمام کابل های HDMI استفاده شده بین آن دستگاه ها کابل هایی با سرعت بالا هستند.
توجه: شما می توانید از اجزای HDMIقدیمی تر با اجزای جدیدتر استفاده کنیداما نمی توانید به ویژگی های HDMI جدیدتر دسترسی داشته باشید (به نسبت آنچه سازنده برای محصول خاصی در نظر می گیرد).