آنچه باید درباره انواع آداپتور برق هنگام سفر بدانید

اگر قصد سفر به یک کشور خارجی را دارید، یک آداپتور برقمنطبق با پریزهای برق استاندارد مقصدتان را همراه خود داشته باشید. اگر آداپتور برقمناسبی را نداشته باشید ممکن است به طور تصادفی وسایل الکتریکی خود را بسوزانید.تنوع پریزهای برق و استانداردها در میان کشورهای مختلف شما را ملزم می کند که برچسب های وسائل الکتریکی را به دقت بررسی کنید تا از آداپتور برقنامنطبق استفاده نکنید یا مبدل های ضروری را فراموش نکنید.


اختلافات مهم در استانداردهای بین کشورها (یا بعضی اوقات حتی در داخل یک کشور) شامل تفاوت در موارد زیر است:

  • جریان
  • ولتاژ
  • فرکانس
  • شکل پریز و دوشاخه

جریان

دو استاندارد اصلی برای جریان برق، جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) هستند. استاندارد کشور آمریکا در طی جنگ معروف بین دو مخترع بزرگ، تسلا و ادیسون شکل گرفت. ادیسون طرفدار DC و تسلا طرفدار AC بود. بزرگترین مزیت AC این است که قادر است مسافت های بیشتری را بین ایستگاه های برق طی کند و در نهایتAC استانداردی بود که در ایالات متحده آمریکا پیروز شد.

با این حال ، همه کشورها AC را نپذیرفته اند. باتری ها و تجهیزات داخلی بسیاری از لوازم الکترونیکی از جریان DC استفاده می کنند.به عنوان مثالآداپتور برقدر لپ تاپ ها، جریان AC را به DC تبدیل می کند.

ولتاژ

ولتاژ نیرویی است که برق با آن حرکت می کند. می توان آن را شبیه فشار آب توصیف کرد.اگرچه چندین نوع استاندارد وجود دارد، اما متداول ترین استاندارد ها،  ولتاژ ۱۱۰/۱۲۰ ولت در ایالات متحده و ۲۲۰/ ۲۴۰ولت در اکثر نقاط اروپا است. اگر وسیله الکترونیکی شما فقط با ولتاژ ۱۱۰ولت کارکند، استفاده از ولتاژ ۲۲۰ ولت می تواند فاجعه بار باشد. در این موارد حنماً باید از آداپتور برقمناسب استفاده کرد تا ولتاژ منطبق با وسیله، تامین شود.

فرکانس

فرکانس جربانAC ، به اینکه چند بار در ثانیه جریان متناوب می شود اشاره دارد. فرکانسدر اکثر استاندارد هایی که در ایالات متحده استفاده می شود ۶۰ هرتز و در هر جای دیگری که از سیستم اندازه گیری متریک استفاده می کند ۵۰ هرتز است. در بیشتر موارد، هرتز تفاوتی را در عملکرد ایجاد نمی کند. اما گاهی اوقات می تواند در دستگاههایی که از تایمر استفاده می کنند، سبب بروز مشکلاتی شود.

شکل پریز و دوشاخه : مدل های A، B، C و D

اگرچه به شکل هایمتنوعی دوشاخه و پریز برق وجود دارد ، اما اکثر انواع آداپتور برقبرای چهار مورد متداول طراحی شده اند. اداره تجارت بین الملل این مدل ها را به شکل های الفبایی A ، B ، C ، D و غیره تقسیم بندی می کند، بنابراین می توانید بررسی کنید که آیا برای سفر خود به چیزی فراتر از این چهار مدل معمول نیاز دارید یا خیر.

برای آشنایی با انواع پریز و دوشاخه برق در کشور های مختلف اینجا را کلیک کنید.

آیا آداپتور برق کافی است؟

ممکن است یک آداپتور برقتنها چیزی که به آن نیاز دارید نباشد. می توانید آداپتور USB خریداری کرده و از کابل USB-C خود با یک پریز USB-A استفاده کنید.به نظر می رسد همان موارد ذکر شده باید اعمال شود.
برای بسیاری از دستگاه ها  این موضوع ساده است. به قسمت پشت دستگاه خود نگاه کنید تا لیست UL و سایر اطلاعات را پیدا کنید. در مورد لپ تاپ هااطلاعات مربوط، بر رویآداپتور برقاست.

لیست UL اطلاعاتی در مورد جریان، فرکانس و ولتاژی که دستگاه شما با آن کار می کند، در اختیارتان می گذارد.اگر به کشوری سفر می کنید که بااستاندارد دستگاهتان سازگار است، فقط باید شکل پریز مناسب را پیدا کنید.دستگاه ها معمولاً در سه نوع عرضه می شوند: دستگاههایی که فقط با یک استاندارد مطابقت دارند، دو حالته که یعنی مطابق با دو استاندارد هستند (تعویض بین ۱۱۰ ولت تا ۲۲۰ ولت) و آنهایی که با طیف گسترده ای از استانداردها سازگار هستند. برای تبدیل دستگاهها به حالتهای دوگانه ممکن است نیاز به سوئیچ زدن یا جابجایی یک دکمه داشته باشید.

آداپتور برق
آداپتور برق


آداپتور برق یا مبدل ولتاژ

اگر قصد دارید با یک دستگاه با ولتاژ ثابت به کشوری با استاندارد ولتاژ متفاوت سفر کنید، به مبدل ولتاژ نیاز دارید. اگر از جایی با ولتاژ پایین مانند ایالات متحده به کشوری با ولتاژ بالاتر مانند آلمان سفر می کنید، نیاز به مبدل افزاینده دارید و اگر در جهت مخالف سفر کنید، به مبدل کاهنده نیاز دارید. این تنها زمانی است که باید از مبدل استفاده کنید و به یاد داشته باشید که نیازی به استفاده از آنها با لپ تاپ ندارید.  در صورت انجام این کار ممکن است به لپ تاپ خود آسیب بزنید.

در موارد نادری ممکن است شما به مبدل AC نیاز داشته باشید تا بتوانید DC را به AC تبدیل کنید یا برعکس. اما لپ تاپ شما از DC استفاده می کند، بنابراین از مبدل دیگریبرای آن استفاده نکنید. با شرکت سازنده لپ تاپ موارد را  بررسی کنید تا ببینید چه چیزهایی نیاز دارید.  ممکن است لازم باشدآداپتور برقسازگار در کشور مقصد خود را تهیه کنید.

آنچه باید درباره انواع آداپتور برق بدانید (۴)


خدمات هتل

بسیاری از هتل های بین المللی برای مهمانان خود سیم کشی هاییتعبیه کرده اند که نیازی به استفاده از آداپتور برقیا مبدل ویژه ندارند.قبل از سفر خود بپرسید که هتل شما چه خدماتی را ارائه می دهد.

تبلت، تلفن و سایر دستگاههایی که با پورت USB شارژ می شوند

خبر خوب درباره دستگاههایی که با پورت USB شارژ می شوند این است که شما به آداپتور برقاحتیاجی ندارید. استفاده از یک آداپتور برقاحتمالاً شارژر شما را خراب می کند. شما فقط به یک شارژر USB  سازگار نیاز دارید.USB استاندارد است.شارژر شما تمام کارها را انجام می دهد تا ولتاژ را به استاندارد شارژ USB تبدیل کنید که بتوان از تلفن همراه استفاده کرد. USB ممکن است بهترین امید برای استاندارد سازی شارژ انرژی درآینده باشد. سیستم های USB و شارژ بی سیم ممکن است گامی به سوی راه حل بعدی “پریز برق” برای سفرهای بین المللی باشد.

اگرچه استاندارد USB با گذشت زمان از ۱٫۱ به ۲٫۰ به ۳٫۰ به ۳٫۱ تغییر یافته است، اما این کار را با روشی متفکرانه انجام داده که نوعی سازگاری موروثی را ارائه می دهد. هنوز می توانید دستگاه USB 2خود را به پورت USB 3.0 وصل کنید و آن را شارژ کنید. در این صورت فقط از پهنای باند و مزایای سرعت در هنگام کار با  USB 3.0  بهره مند نخواهید شد.همچنین با گذشت زمان، تعویض و به روزرسانی پورت های USB آسان تر از آن است که بخواهیدکل سیم کشی خانه را برای استانداردهای جدید باز سازیکنید.

آداپتور برق با پورت USB
آداپتور برق با پورت USB


چرا کشورها پریزهای برق متفاوت دارند

پس از استقرار سیستم انتقال برق( AC در برابر DC ) خانه ها برای استفاده از برق، سیم کشی شدند، اما چیزی به عنوان پریز برق وجود نداشت. روش خوبی برای اتصال موقت یک وسیله برقی در سیستم در دسترس نبود.دستگاهها مستقیماً وارد شبکه برق منزل می شدند. ما هنوز این کار را با بعضی از لوازم  مانند لامپ های روشنایی و فر اجاق گاز انجام می دهیم.  اما در آن زمانهیچ وسیله ای به عنوان دستگاه الکترونیکی قابل حمل وجود نداشت.به عنوان کشورهایی که سیستم های برقی را ایجاد می کردند، دیگر نیازی به تفکر در مورد سازگاری نبود. جای تعجب است که برق  بین شهرها و ایالت های یک کشور واحد، استاندارد شده است. ( در واقع همیشه این اتفاق در داخل کشورها رخ نمی داد. برزیل هنوز هم در بخش هایی از کشور دارای سیستم های ناسازگار است. )

خیلی زود کشورهای مختلف اقدام به ساخت نیروگاه های برقبا  ولتاژ و فرکانس های مختلف کردند. تسلا ۶۰ هرتز را در ایالات متحده توصیه کرد در حالی که اروپایی ها با ۵۰ هرتز که با سیستم اندازه گیری متریک مطابقت بیشتری داشت جلو رفتند. ایالات متحده با ۱۲۰ ولت پیش رفت ، در حالی که آلمان روی ولتاژ ۲۴۰/۴۰۰ مستقر شد، استانداردی که بعدا توسط سایر اروپایی ها به تصویب رسید.

هنگامی که کشورها استانداردهای خود را برای انتقال برق برقرار می کردند و خانه ها را برای دریافت آن سیم کشی می کردند، یک مخترع آمریکایی به نام هاروی هابل این ایده را پرورش داد که به مردم اجازه دهد وسایل خود را به پریز برق وصل کنند. سرانجام هابل مفهومی را بهبود بخشید تا آنچه را که ما اکنون به عنوان پریز برق دوراهیمی شناسیم ایجاد کند.

چند سال بعد، پریزی با قابلیت اتصال به زمین اضافه شد تا کمی ایمن تر شود و هنگام اتصال وسایل به آن  احتمال شوک را کم کند. پریزهای آمریکایی در دو اندازه مختلف عرضه می شوند تا مردم به طور تصادفی آنها را به صورت اشتباه وصل نکنند.

در همین حال سایر کشورها بدون در نظر گرفتن سازگاری، توسعه پریزها و دو شاخه ها را آغاز کردند، گرچه این پریز برق بود که الکترونیک قابل حمل را ممکن ساخت. مانند ایالات متحده، اکثر کشورها سیستمی را اتخاذ کرده اند که امکان وصل کردن دستگاه ها را تنها با یک روش امکان پذیر می کند، خواه با ساختن شاخه ها به اشکال مختلف، ساختن شاخه ها به شکل سه شاخه و یا قرار دادن آنها در زوایای مختلف.